Çukulatayı kim sevmez ki?

Çukulatayı kim sevmez ki?
Yayın Tarihi: 26.11.2014 00:00:00

Çikolatanın ilk ortaya çıkışı, tahminen MÖ 1500’lere, Meksika Körfezi kıyısında yaşayan halklara dayanıyor. Avrupa’nın eline geçmeden önce çikolata, Güney ve Orta Amerika halkları tarafından yüzyıllardır balla ve çeşitli baharatlarla karıştırılarak soğuk ya da sıcak içilen bir maddeydi. Bugünden geçmişe bakıldığında, Avrupa’nın çikolatayı topu topu beş asırdan beri bildiği; bugün bildiğimiz haliyle çikolatanın hikâyesi ise toplamda belki yüz elli seneyi geçmediği söylenebilir.

 

 
 
Günümüzde bir haz nesnesi, bir mutluluk mucizesi olarak kabul ettiğimiz çikolatanın Osmanlı çocuklarının dünyasında, Osmanlı sarayında, ardından Cumhuriyet Türkiyesi’nde biriktirdiği, bugüne kadar anlatılmamış nice hikâyeleri var.  Tarihçi ve yazar Saadet Özen’in kaleme aldığı, çikolatanın Türkiye’deki tarihine dair ilk kitap olan ‘ÇUKULATA: Çikolatanın Yerli Tarihi’ sürprizlerle dolu bu serüvenin en tatlı anlarını bizlerle paylaşırken, çikolatanın zaman içinde yüklendiği toplumsal ve kültürel anlamlara da ışık tutuyor.
 
 

Dünyada milyonlarca insanı çikolatayla tanıştıran, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Türkiye’sinde geniş kitlelere çikolatayı tanıtan ve sevdiren Nestlé’nin desteğiyle okuyucularla buluşan ‘ÇUKULATA Çikolatanın Yerli Tarihi’, Saadet Özen yorumu ile Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor. 

 

 
Yazarın Son Yazıları
-Moda ile ilgili kariyer yapmak isteyenler için tavsiyeler

-Trend Alarmı: Spor Şıklık Her Yerde!

-TurstTheTeam için gardırobunuzda yer açın!

-Biraz da kendine zaman ayır ve kendini dinle!

-Doğadan ilham alan tasarımlar : Delfince

-Mermerin gömlek hali

-Barbie ile başlayan moda macerası

-Gerçeklik ve Zaman


YAZARLARYazarın En Çok Okunan Yazıları
-Moda ile ilgili kariyer yapmak isteyenler için tavsiyeler

-Plajda stilini Norma By MK ile yakala!

-Bu Yaz Erkek Modasının En Hit 5 parçası!

-Vintage Parçalar Nasıl Saklanır?

-Biraz da kendine zaman ayır ve kendini dinle!

-Londra`nın Vintage Dükkanları!

-Doğadan ilham alan tasarımlar : Delfince

-Trend Alarmı: Spor Şıklık Her Yerde!


Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X