Ressam Lütfi Karaaslan'ın Industry( I4.0) Sergisine Dair

Lütfi Karaaslan'ın kendi cümlelerinden Arthan'da yer alacak sergisi Industry( I4.0)'a dair bilgiler!

 

 

Ressam Lütfi Karaaslan'ın Industry( I4.0) Sergisine Dair
Yayın Tarihi: 27.07.2021 10:51:00
İşte ressamın kendi cümlelerinden sergiye dair bilgi:
 

"Bireyin kendi duygusuna, fikrine ve algısına yabancılaşması ve buna gönüllü oluşu bana hem korkutucu hem de çok büyülü geliyor. Her geçen gün çılgın bir hızla içine gönüllü ya da istemsiz sürüklendiğimiz "modern hayat"ın gerçek bir kontrol mekanizmasının olduğuna inanıyorum. Herkesin büyük ya da küçük etkileri, bu güncel gerçekliği ve entropiyi yaratmaya yardım ediyor.

İnsanın doğal güdülerini kontrol etme ve bir düzen oluşturma yetisi belki de hiç olamadı. yaratılan, eklenilen her gelişme düzensizlik ve insanoğlunun dünyaya karşı olan saldırgan tavrını körükleyerek günümüze kadar getirdi. Adlandırdığımız kadarıyla I4.0, bu perspektifte bugün henüz gelinen son nokta.

Düzensizlik tarihi ve bu çarpışma kültürü tarım evrimi ile başlayıp sanayi devrimi ile devam etti. Şimdi ise "Internet of Things" ile süregelmekte. Bu gereksinimler ile yaratılan her yeni oluşum, hayatı insan için kolaylaştırmak iddiasına sığınırken, esasen var olan entropiyi hızlandırmaktan öteye gidemiyor.
 


 

Bütün uğraş içinde olunan durumu, duyguyu, anı, zamanı ya da kavgayı anlama çabası; yaşanıyor olanı kavrayabildiğimiz ya da istekli olduğumuz kadar anlamak ve kendimize uyarlama deneyimi. Bu dünyanın içinde yaşayan bir birey olarak çarpışma kültürü ve onu yaratan etkilerin izini sürmek.

Resimlerimde oluşturmaya çalıştığım formlar ve onların birbirlerine yakınlık ve mesafeli konumları arayışın ve gönüllülüğün sembolü aynı zamanda oluşan entropinin bıraktığı izler olarak algılanabilir. Renklerin canlılığı ve koyu kontürler kendi fikrim ve algılama yabancılaşmayı engelleme çabamdır."Sergi 21 Ağustos- 10 Eylül tarihleri arasında Arthan'da yer alacak. 
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X