Menstrual Kap Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Hijyenik pedlerden ve tamponlardan sıkıldınız mı? O halde sizin için tek çözüm menstrual kaplar. "Adet kabı" olarak da adlandırılan bu kaplara dair aklınızdaki tüm soru işaretleri ise haberimizde!

 

 

Yayın Tarihi: 22.09.2020 15:15:00

1 | 2
Menstrual Kap Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Menstrual Kap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Menstrual kap nedir?

Menstrual kap, genellikle silikon ve kauçuktan üretilen, esnek yapısıyla vajinaya oturtularak içinde kanı biriktiren küçük kaplardır. Kanamanıza bağlı olarak 12 saate kadar kullanılabilirler. Hijyenik pedler ve tamponlar kanı emerken, menstrual kaplar içinde toplar.


Menstrual kaplar nasıl kullanılır?

Tıpkı tampon gibi serviksin birkaç santim altına yerleştirilmek üzere tasarlanmışlardır. Kabınız dolduğunda bir sonraki kullanımdan önce onu çıkarmanız, boşaltmanız ve sterilize etmeniz gerekir.


2 | 2
Menstrual Kap Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Menstrual Kap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hijyenik pedlerden ve tamponlardan daha iyi yanları neler?

Koku yapmaz: Tampon ve hijyenik pedlerde toplanan kan, havaya maruz kalarak hoş olmayan bir koku yayar. Oysa bu kaplarda kanınız sıvı şekilde kalır, bu da havaya maruz kalmasını ve koku oluşturmasını önler.

Vajinal sağlık: Tamponlar ve hijyenik pedler kanla birlikte vajinal sıvıyı da emer. Bu da vajinanızın doğal pH değerini etkileyerek iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengeyi bozar. 

Çevresel faktörler: Menstrual kaplar tekrar kullanılabildiğinden, üreteceğiniz atık miktarını azaltabilirsiniz.

Ekonomik: Bir yıl boyunca aynı menstrual kabı kullanabilirsiniz. Bu da pedler ve tamponlar için ayırmanız gereken maliyetin yok olması anlamına gelir.

Kolay kullanım: Kolay kullanımıyla orada olduğunu hissetmezsiniz.