Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Karantina günlerinde hemen herkes aradığı bedensel ve ruhsal rahatlamayı yogada buluyor. Peki evde yoga nasıl yapılır? İşte bilmeniz gerekenler!

 

 

Yayın Tarihi: 30.10.2020 10:05:00

1 | 3
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evde vakit geçirirken hareket etmek oldukça zor olabiliyor. Günde en azından bir yarım saat izole bir şekilde yürüyüş yapabileceğiniz güvenli bir alanınız yoksa hareketsizlik sizi yorgunluğa ve psikolojik gerginliğe sürükleyebilir. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu da yoga!

Yoga evde en rahat yapabileceğiniz spor diyebiliriz. Çünkü yogada bir dolu materyale ihtiyacınız yoktur. Daha rahat uygulama için bir yoga matınız olabilir. Ancak inanın o da şart değil! Bahaneler aramaktan vazgeçin ve evde yoga yapmanın inceliklerini gelin bizimle birlikte öğrenin.


2 | 3
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
 • Evde yoga yaparken adeta bir yoga sınıfına gidiyormuş gibi hazırlanmak motivasyonunuz açısından iyi olacaktır. Moralinizi yükseltecek ve yoga esnasında rahat hareketinizi sağlayacak tayt, spor sütyenleri ve kıyafetlerle kendinizi moda sokun.
   
 • Ardından alanınızı belirleyin. Sizi evinizin ya da odanızın hangi köşesi mutlu ediyor? Kendinizi en pozitif hissettiğiniz alan neresi? Açık havada yoga yapmak daha mı keyifli? Bunun için balkonu ya da varsa evinizin bahçesini seçebilirsiniz. Gün ışığı mı tercih edersiniz? Perdeleri açın, camları açıp odayı havalandırın. Aksine gecenin sessizliği ve sakinliği mi huzurunuzu karşılıyor? O halde akşam yatmadan önce yoga yapın. Yani bu aşamada saati ve mekanı belirlemek büyük önem taşıyor.

3 | 3
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Evde Yoga Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
 • Aplikasyonları deneyin. Pek çok uygulama mevcut bu amaca hizmet eden. Bunları deneyip hangisinin size uygun olduğunu bulabilirsiniz. Ya da online eğitimler satın alabilirsiniz. Yogaya yeni başlıyorsanız Youtube'daki eğitici videolar da şimdilik sizin için faydalı olabilir.
   
 • Kendi yoga sınıfınızı kurun! FaceTime ve Zoom gibi uygulamalarla toplu video chat yapabilirsiniz. Görüntülü konuşma ile arkadaşlarınızla aynı anda yoga yapmanın keyfini çıkarın.
   
 • Mumlar, aromatik yağlar, tütsüler ile ortamın enerjisini değiştirebilirsiniz. Doğal taşlar ve kristaller ilginizi çekiyorsa onları da yanınızda bulundurun. Size kendinizi iyi hissettiren, aşina olduğunuz dingin bir müzik açın ve yoga seansınıza başlayın!