Fırat Akarsel'in iPhone ile Çekilen Video Klibi Görsel Şölen Sunuyor

Fırat Akarsel'in iPhone ile çekilen video klibi "Umutlar Gökyüzü" bir görsel şölen sunuyor.

 

 

Fırat Akarsel'in iPhone ile Çekilen Video Klibi Görsel Şölen Sunuyor
Yayın Tarihi: 31.03.2021 12:26:00
"Umutlar Gökyüzü" şarkısı için Hızlı Çekim gökyüzü hareketleri üzerine lirik video hazırlamak gibi bir fikirden yola çıkan Fırat Akarsel ve Yavuz Aksakal birkaç gün içinde deniz seviyesinden dağlara uzanan bir hikaye ve iPhone ile çekme fikriyle geri döndüler. Yakaladıkları kareler ile gökyüzünün görsel bir şölenini sunan yetenekli yönetmenler klibi bir hafta içinde bitirdiler. 

Yönetmen Yavuz Aksakal ve Fırat Akarsel Gökova’da yaşıyorlar. ‘’Ürettiğimiz ve paylaştığımız her içeriğin esin kaynağı içinde yaşadığımız Gökova'nın kendine has büyüleyici doğası ve sosyal çevremiz’’ diyor Yavuz Aksakal.
 
Fırat'ın yayınlayacağı son parçanın ismi Umutlar Gökyüzü olunca akla gelen en kestirme fikirden yola çıktığını söyleyen Yavuz bu süreci şöyle anlatıyor; ‘’Gökova'nın bataklıklarından ilerleyip karlı dağlarda biten sanatçının gökyüzüne yaklaşma hikayesini Fırat'a aktardığımda ve bunu sadece cebimdeki iPhone 11 Pro Max ile yapacağımızı söylediğimde hemen onayladı. Daha önce de çeşitli projelerde birlikte çalıştık ve kamera karşısında ister istemez rahatlığından ödün verdiğini biliyorum. Tüm çekimlerimizde sadece iPhone'un kamerasına bakması çok daha doğal ve rahat olmasını sağladı. Sonuçta her gün cebinde taşıdığı ve kullandığı ona yakın, samimi bir araçtı bu’.’
 

Videoyu çektikleri Şubat ayında doğa onlara o kadar cömert davranmış ki, iPhone'un hep yanında olmasının avantajı ile eşine az rastlanır birkaç görüntü de kaydettiğini söyleyen Yavuz “iPhone kamerasının "ağır çekim" modunda Fırat’ın hareketlerini yavaşlatıp, "hızlı çekim" modunda da gökyüzü hareketlerini hızlandırarak planlar arasında ortak bir hız ve akış yakalamaya çalıştım.” diyor ve  çekilen görüntüleri de doğrudan iPhone'un iMovie uygulamasında kurguladığını belirtiyor.
 
En zorlandıkları ve eğlendikleri kısım ise Fırat'ın söylediği sahnelerde şarkının iki kat hızlı versiyonunu çekmek olmuş. Şarkıyı iki kat hızlı söylerken etraftaki bakışlardan Fırat biraz utansa da Yavuz kurguda yarı hızda yerine oturtmakta hiç zorlanmadığını söylüyor.
 
‘’Çok farklı ışık ve coğrafyada çekim yaptık. iPhone'un farklı ortamlara ve ışığa hızlı adaptasyonu sayesinde kafamızdaki görüntüleri istediğim tonlarda elde ettim. Bu renkliliği ve farklılıkları iMovie'de fazla değiştirmeden videoda kullanıp seyircinin de aynı yolculuk içinde bizimle beraber her şeyi doğal renkleriyle görmesini istedik’’
 
Bu süreçte Fırat’ı en çok şaşırtan değişken hava hareketleri olmuş. “Karlı ve kapalı bir günde beliren gökkuşağı, iç içe girmiş bulutların kararıp aydınlanması şarkının duygusuna ve ruh haline çok uyuyordu.”
 
 
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X