Su içmekle ilgili 5 efsane

Şişe suyu musluk suyundan daha mı iyi? Ya da kaynak suyu yerine vitaminle zenginleştirilmiş su mu içmelisiniz? Uzmanların söylediğine göre bu ürünlerin hiç biri bizi daha sağlıklı yapmıyor.

 

 

Su içmekle ilgili 5 efsane
Yayın Tarihi: 15.06.2010 17:39:00

Efsane 1: Her gün 8 bardak su için

Bilimadamlarına göre tüm gün su içmenin hiçbir faydası yok. Öyleyse günde 8 bardak standardı nereden geliyor? Pennsylvania Üniversitesi'nde görevli uzman doktor Stanley Goldfarb'ın söylediğine göre kimse bunu bilmiyor.

Efsane 2: Çok su içmek toksinlerden arınmaya yardımcı olur


Toksinleri kandan atan organ böbrektir. Vücuttan ise idrar yoluyla atılırlar. Burada soru şu; fazla su içmek böbreklerin işleyişini mi etkiler? Goldfarb'ın cevabı şu şekilde: "Hayır, hatta tam tersi çok aşırı miktarda su içilmesi böbreklerin filtreleme fonksiyonunun azalmasına yol açar."

Efsane 3: Ne kadar su içerseniz, cildiniz o kadar güzel olur

Vücudun yüzde altmışı sudan oluşur. Yani 100 kiloluk bir insanın 60 kilosu sudur. Bu durumda, her gün bol miktarda su içmenin vücuda katkısı sınırlı olacaktır. Suyun kozmetik faydaları üzerine 2007'de yapılan bir araştırmaya göre 500 ml su, ciltteki kılcal damarlarda kan akışını hızlandırır. Ancak Goldfarb'ın söylediğine göre, klinik olarak belirgin bir fark görüldüğü ispatlanmamıştır.

Efsane 4: Çok su içmek kilo kaybına yardımcı olur

Su içmek diyet için yardımcı bir araç olarak görülür. Pittsburg Üniversitesi'nden Madeline Fernstrom'a göre su içmek diyet yapanlar için harika bir stratejidir, çünkü kalori içermez. Böylece ağzınız yemek yemeden dolu olur ve mutlu hissedersiniz. Ancak su içmenin bunun haricinde bir faydası yoktur. Sıfır kalori soda içmek de iyi bir seçenektir.

Efsane 5: Su kaybı egzersiz esnasında daha kolaydır

Su kaybı, bir insanın kilosunun yüzde 2'si kadar suyu kaybetmesiyle meydana gelir. Goldfarb'a göre maraton koşucuları, bisikletçiler, sıcak ve kuru havada duran insanların su ihtiyacı artar. Ancak böyle durumlarda su şişesindeki tüm suyu içmeye gerek yoktur, susadıkça içmek yeterlidir.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X