Sivrisinekler Koronavirüs Yayabilir Mi?

Baharın ardından yazı karşılayacağız. Haliyle koronavirüs pandemisiyle mücadele ettiğimiz şu günlerde akıllardaki yakın geleceğe dair en büyük soru işaretlerinden biri de sivrisinekler yoluyla koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağı.

 

 

Sivrisinekler Koronavirüs Yayabilir Mi?
Yayın Tarihi: 3.04.2020 13:36:00
Sivrisinekler emdikleri kan ile patojenleri insandan insana aktararak her yıl milyonlarca hastalığa ve ölüme neden olabiliyor. Böyle bir bilimsel gerçekle yüz yüzeyken insanların en merak ettiği konu da sivrisineklerin COVID-19 yani koronavirüs taşıyıp taşımayacakları.


Sivrisineklerden koronavirüs geçer mi?

Koronavirüs hakkında henüz açığa çıkmamış çok fazla bilgi var. Ancak sivrisineklerin COVID-19 taşıyıcısı olabileceklerine dair henüz bilimsel bir kanıt yok. 


Genel bilgi olarak baktığımızda; dişi sivrisinekler yumurtalarını geliştirmek için kanla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. 
Ancak bir sivrisineğin taşıyıcı olması için enfekte olması bunun için de enfekte olmuş bir hayvanı ya da insanı ısırması gerekir.


Sivrisineklerin sarı humma, chikungunya gibi bir dizi virüs bulaştırabildiği bilinmekte. Ancak HIV ve ebola gibi hastalıkları bulaştırmazlar çünkü bu virüslerde enfekte olmazlar. 

Haliyle sivrisineklerin COVID-19 taşıyıcısı tehlikesi taşıyıp taşımadıklarının bilinmesi için bu virüsle enfekte olup olmadıklarının ortaya çıkması gerekir.


Unutmamalı ki yeni tip koronavirüs  hapşırdığımızda veya öksürdüğümüzde üretilen damlacıklar yoluyla temas ve yüzeylerden bulaşıyor. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X