4 Mayıs`ta MKM Attila İlhan Salonu`nda gerçekleşecek törenle 20`ncisi düzenlenecek olan Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri`nin adayları belli oldu.
Jüri başkanlığını Zuhal Olcay`ın yaptığı sinema ödüllerinde, Müzikal ya da komedi dalında adaylar şu şekilde ;
"En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Büşra Pekin, Gupse Özay, Leyla Lydia Turgutlu,
"En Başarılı Erkek Oyuncu" adayları :
Cem Yılmaz, Engin Günaydın, Şevket Çoruh
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Füsun Demirel, Tülin Özen, Zerrin Tekindor
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Cezmi Baskın, Çağlar Çorumlu, Zafer Algöz
Dram dalında adaylar şu şekilde;
"Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Ahu Türkpençe, Farah Zeynep Abdullah, Nurgül Yeşilçay,
"Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Erdal Beşikçioğlu, Mert Fırat, Serkan Keskin
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Işıl Yücesoy, Lale Başar, Vildan Atasever
"En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Ahmet Rıfat Şungar, İlyas Salman, Settar Tanrıöğen
Üstün Akmen`in jüri başkanlığını üstlendiği tiyatro ödüllerinde ise adaylar şu şekilde;
"Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Aliye Uzunatağan, Melisa Sözen, Meltem Cumbul
"En Başarılı Erkek Oyuncu" :
Bedir Bedir, Edip Tepeli, Rıza Kocaoğlu
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Aslı Yılmaz, Canan Atalay, Selin İşcan
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Deniz Celiloğlu, Emre Çakman, Ushan Çakır
Komedi, müzikli oyun ya da müzikal dalında adaylar;
"Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Ayça Koyunoğlu, Gökçe Bahadır, Özge Borak
"Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Alican Yücesoy, Bekir Aksoy, Levent Üzümcü
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" :
Aylin Kontente, Eylül Soğukçay, Selen Uçer
"Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" :
Arda Aydın, Onur Buldu, Mustafa Dinç
Gecede verilecek olan özel ödüller ise şu şekilde belirlendi;
"Ayhan Işık Özel Ödülü"ne "Çalsın Sazlar" ve "Yağmur Kıyamet Çiçeği" filmleriyle Engin Hepileri, "Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü"ne "Mavi Dalga" filmi oyuncularından lbina Özden, Ayris Alptekin, Begüm Akkaya ve Nazlı Bulum ve "Sivas" filmindeki rolüyle Doğan İzci layık görüldü.
"20. Yıl Sinema Seçici Kurul Üstün Performans Ödülü"nü Ayberk Pekcan, Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Nadir Sarıbacak, Nejat İşler, Serhat Mustafa Kılıç ve Tamer Levent aldı. "Onur Ödülü" ise Selma Güneri ve Yusuf Sezgin`e verilecek.
"Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü"ne Ayla Algan, Anadolu Efes Özel Ödülü"ne Tiyatro Öteki Hayatlar, "Seçici Kurul Umut Veren Oyuncu Ödülü"ne Özlem Öçalmaz, "Seçici Kurul Drama Özel Ödülü"ne Salih Bademci ve Güneş Sayın, "Seçici Kurul Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Özel Ödülü"ne Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem, "Seçici Kurul Üstün Performans Ödülü"ne Genco Erkal, Onur Ödülü`ne ise Işık Yenersu layık görüldü.