Röportaj: Moeva London`ın Tasarımcısı Burcu Togay

Bayıldığımız bikini ve mayo markası Moeva London`ın geçtiğimiz hafta gerçekleşen lansmanında, tasarımcısı Burcu Togay ile tanıştık. Fırsat bu fırsat d

 

 

Röportaj: Moeva London`ın Tasarımcısı Burcu Togay
Yayın Tarihi: 9.05.2016 14:50:00

Central Saint Martins mezunusun. Orada okuduğun zamanlarda da bir gün mayo ve bikini tasarlamanın hayalini kuruyor muydun?

Mayo ve bikiniye her zaman ilgim olmuştu; fakat okuduğum dönemde mayoya yönelmek gibi bir fikir aklımdan geçmemişti. Mayo dışarıdan kolay gibi görünse de kullanılan kumaş, kalıp ve çalışılabilecek alan göz önüne alındığında tasarlanması zor bir ürün. Ortaklarım olmasa büyük ihtimalle bu işe yalnız başıma cesaret edemezdim.

 Bu fikir nasıl ortaya çıktı peki? Üçünüz bir anda nasıl böylesine büyük bir işe girişmeye karar verdiniz? Üstelik de yıllar öncesinden planlamış gibi, hepiniz bir marka kurmak için gereken alanlardaki bölümleri bitirmişsiniz; satış-pazarlama, işletme ve tasarım.

Aslında başlangıçta böyle bir fikrimiz yoktu, üniversitenin son yılında karar verdik. Özellikle söz konusu mayo olunca tam olarak istediğimizi hiç bulamadık ve neden biz kendimiz bir marka oluşturmuyoruz diye düşünürken bir yandan da çalışmalara ve araştırmalara başladık. Araştırdıkça da yavaş yavaş şekillenmeye başlamış oldu Moeva fikri.

Yeni sezondan favorimiz!

 Neden Londra’da kurmaya karar verdiniz markayı?

Zaten üçümüz de Londra’da okuyorduk ve orada yaşarken, üniversitenin son senesinde, böyle bir şey yapmaya karar verdik. Londra bir marka yaratmak için çok doğru bir şehir, zira modayla iç içe yaşayan bir yer. Bunun yanında Ingilizler her zaman kalite ve yaratıcılıkla anılırlar; bu iki kavram da zaten bizim markamızın anlayışını yansıtıyor.  Biz de markamızı Londra’da yaratmak istedik.

 İsim nasıl ortaya çıktı?

Genel olarak markanın imajına karar verirken çıktı aslında. Her zaman kadını ön planda tutan ve kadının gücünü ve cesaretini vurgulayacak bir marka oluşturmak istiyorduk. Farklı dilleri araştırırken Mo sözcüğünün Uzakdoğu`da güçlü ve cesur anlamına geldiğini öğrendik; Eva kısmı da Havva’dan geliyor, yani ilk kadın. Böylelikle ismiyle tavrı bir olan bir marka kurmuş olduk.

Biraz da tasarımlardan bahsedelim... Her sezon yeni şeyler tasarlamak zor olmuyor mu?

Aslında olmuyor, çünkü her sezonun farklı bir çıkış noktası oluyor. Her sene trendler değişiyor, zevkler değişiyor ve buna bağlı olarak tasarımlar da değişiyor. Ben de her sezon farklı bir hikaye ile tasarımlarıma başlıyorum ve bu süreçte de gelişiyor. Her sene birbirinin aynısı olmuyor.

 Gerçekten çok başarılı modelleriniz var. Bu çizimlerin dışında dikimde de sürecin başında siz mi oluyorsunuz?

Evet, tasarımlar bittikten sonra, renkler ve kumaşları seçiyoruz, ve numunelerini üretmeye başlıyoruz, tüm sürecin başında da ben oluyorum.

Moeva London nasıl bu kadar büyüdü peki?

Gerçekten çok severek çalışıyoruz ve tüm ekibimiz de bizimle aynı tutkuya sahip. Birlikte çok çalışarak iyi yerlere gelmek için de elimizden geleni yapıyoruz. İnsanın çalışmalarının sonucunu başarı olarak geri dönmesi tabiki hepimizi çok mutlu ediyor. Bunun haricinde Moeva formu, aksesuarları ve getirdiği yenilikler açısından sektördeki eksikliği tamamlıyor, bu sebeple insanların tepkisi de olumlu oluyor.

Tasarımlarınızı ünlü isimler de tercih ediyor mu?

Evet, gerçekten çok fazla ünlü ismin üzerinde görüyoruz Moeva’yı ve tabiki çok gurur duyuyoruz. Şu ana kadar Miranda Kerr, Gigi ve Bella Hadid, Cameron Diaz, Rita Ora, Nicole Scherzinger, Lindsay Lohan, Miley Cyrus, Shay Mitchell gibi pek çok ünlünün tercihi olduk.

Bu sezon bikini ve mayolarda öne çıkan renk veya modeller var mı?

Bu senenin en öne çıkan detaylarından biri off-sholder`lar. Daha çok 70`lerin etkisini püskül ve kroşe gibi detaylarla hissetmek mümkün. Renk olarak toprak tonları ve pastel tonlar çok moda olmakla beraber satüre bir mavi ve kırmızının her sene vazgeçilmeyen bir yeri var.

Peki sizce mayo mu bikini mi?

Benim kişisel tercihim bikiniden yana, fakat güzel bir mayonun bir kadına kattığı zerafeti kimse inkar edemez heralde.

Eskiden bikini giymek, hatta olabildiğince ince ipli, minik parçalı bikiniler makbul iken, şu an iddialı mayolar ön planda. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir gün yine bikinilere geri dönecek miyiz?

Aslında bu durum bir tesadüf değil. Moda trendlerini takip eden insanların çok önceden öngördüğü bir şeydi mayonun bikininin yerini alması. Önceden 60-40 olan bikini mayo dengesi şuan 50-50, hatta bazı markalarda mayo bikininin önüne bile geçiyor. 2017 sonrasında yeniden bikiniye bir geri dönüş bekliyoruz.

Happy-hour kavramının da bu sektöre katkısını inkar edemeyiz herhalde... Bunu düşünerek tasarım yaptığın oluyor mu?

Tasarım yaparken koleksiyon içinde alt kategoriler yaratıyorum. Bunlar farklı vücut tipleri ve kullanım yer ve şekillerine göre belirleniyor. Partiler de göz önüne aldığım kullanım alanlarından biri. Bu kategori için genelde daha yoğun aksesuar kullanımı, daha iddialı kesimler ve kontrast renkler tercih ediyorum.

Moeva London’ın ürünlerine nerelerden ulaşabiliriz?

Şu anda dünya üzerinde 38 farklı ülkede satış yapıyoruz, ayrıca online sitemizden (tıklayabilirsiniz) de alışveriş yapmak mümkün. Türkiye’de Beymen, Harvey Nichols ve Informal mağazalarında, Four Seasons, Raffles ve Ritz Carlton otellerinde yeni koleksiyon ürünlerimizi bulabilirsiniz.

Teşekkür ederiz Burcu; seni tanıdığımıza çok sevindik!

Koleksiyonlarını dört gözle bekliyoruz!

Yeni koleksiyondan mayo & bikinileri görmek için tıklayın!


FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber: Ezgi Kamadan  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER RÖPORTAJ HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X