Özel Röportaj: PinkkMe Jewelry Kurucusu Sibel Tüfekçiler

PinkkMe Jewelry Kurucusu Sibel Tüfekçiler`i ve tasarımlarını yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Özel Röportaj: PinkkMe Jewelry Kurucusu Sibel Tüfekçiler
Yayın Tarihi: 28.05.2015 15:29:00

Öncelikle markadan önce sizi tanıyalım, kimdir Sibel Tüfekçiler? Çalışma hayatınızdan bahsedelim biraz, bu sektöre atılmaya nasıl karar verdiniz? Bildiğim kadarıyla ayrı bir mesleki hayatınız vardı, bunları bir kenara bırakıp yepyeni bir maceraya nasıl atıldınız?

Kimya mühendisiyim. Ancak mesleğimi hiç yapmadım. Uzun yıllar IBM gibi uluslararası birçok firmada çeşitli kademelerde çalıştım ve ardından kendi şirketimi kurdum. Yaklaşık 10 yıl boyunca, organizasyondan, e-ticaret sitesine kadar birçok farklı işle ilgilendim. 2011 yılında ise takı tutkumun peşinden koşmaya karar verdim, kurumsal hayattan  ayrıldım ve takı tutkumun peşinden koşmaya karar vererek, eğitim hayatına geri döndüm. Son 8 aydır ise, kendi takı markam PinkkMe Jewelry ile ilgileniyorum. 

PinkkMe’yi nasıl kurmaya karar verdiniz?

Aslında bu yolculuğa başlamamın sebebi üzücü bir olaya dayanıyor. 2011 yılında çok zorlu bir süreç geçirdim ve annemi kanserden kaybettim. Bu olay benim hayati sorgulamama sebep oldu. Aslında yıllardır yaptığım işlerin hiçbirinin benim secimim olmadığını, hep biraz tesadüflere dayandığını fark ettiğimde önce şirketimi kapattım. Sonrada uzun yıllardır gönlümde yatan aslan olan ve hatta 2004 yılında eğitimine başladığım ama o zamanki önceliklerim sebebiyle devamını getiremediğim takı tasarımı ve üretim eğitimlerine tekrar başladım. Eski usul Kapalıçarşı ekolünde eğitim aldım, ayrıca dünyadaki en iyi sanat okullarından Londra`daki  Cental Saint Martin`e gittim, ve 3 yıllık eğitim surecinin ardından gecen yıl kendi takı markam olan PinkkMe Jewelry`i kurdum.

PinkkMe marka isminin özel bir anlamı var mı?

Pinkkme`nin adı benim pembe renge olan tutkumdan geliyor. Her zaman pembe en sevdiğim renk oldu. Pembenin insani gülümseten, neşeli bir renk olduğuna inanıyorum. En sıradan, korkutucu ya da sıkıcı şeyler bile pembe olduğunda sizi gülümsetebiliyor. Pinkkme`nin tasarımları da hep neşeli takılar. Takılarımı inceleyen insanlara özellikle dikkat ettiğimde hep gülümsediklerini farkettim. Bu yüzden de markamın mutluluğu, neşeyi çağrıştıran bir isim taşımasını istedim. Ve beni en mutlu eden renk “Pembe” yi seçtim. Pinkkme beni pembe yap demek yani kısaca beni mutlu et, neşelendir demek. Vurgusunu biraz değiştirmek için de tek yerine 2 k  harfi kullandım ve ortaya bu marka çıktı.

Tasarımlarınızda ilham kaynaklarınız neler?

Tasarım yaparken doğadan, hayvanlardan ve seyahatlerimde gördüklerimden etkileniyorum. Ama bazen bir yaprak, bir yelkenli ya da değişik bir bina bile aklıma bambaşka fikirler getirebiliyor. Bu yüzden de bir suredir çantamda sürekli bir not defteri taşıyorum.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tasarımlarımda daha öncede belirttiğim gibi ilk önceliğim insanları “gülümsetebilmek” bir şekilde “mutlu etmek” Ayrıca, benzeri olmayan, daha önce yapılmamış takılar yapmak benim için çok önemli. İnsanların takılarıma bakıp “Aaaa ne kadar değişik” demesi kadar beni mutlu eden bir şey yok. Ayrıca, takılarımı kendim ürettiğim için bana özel üretim teknikleri de geliştirmeye çalışıyorum.

Tasarımlarınızın fiyat aralığı hakkında bilgi verir misiniz?

Takılarım gümüş ve altın ağırlıklı, zaman zaman değerli taşlar da kullanıyorum. Takı fiyatları 100-600 TL arasında değişiyor. 

Haber: Irmak Tuğmaner  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X