Ne Kadar Yeşil Çay Tüketmelisiniz?

Her şeyin fazlası zarar. Peki ya yeşil çayın?

 

Ne Kadar Yeşil Çay Tüketmelisiniz?
Kaynak: Getty Images  |  Yayın Tarihi: 15.11.2016 09:46:00
Metabolizmayı güçlendirici etkisinin ve soğuğu önleme becerisinin yanı sıra, yeşil çay fincanınızdaki bir mucize gibi. Her gün tüketmeniz halinde tek bir fincanın bile birçok faydasını görebilirsiniz. Peki ya birden çok fincanın? Sonuçların sizi şaşırtacağınız şimdiden söyleyelim…

Eğer günde 1-2 fincan yeşil çay içiyorsanız doğru olanı yapıyorsunuz. UCLA’da kanser araştırmalarında görevli Dr. Zuo Feng Zhang, günde 2-3 çay fincanı (kupa değil) sağlığınız için çok faydalı olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte günde 5 fincan içmenin mide kanseri riskini azalttığı görülüyor. Hatta eğer kilo vermek ve metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız bu sayı 7’ye çıkıyor. Medikal araştırmalar günde ne kadar çok yeşil çay içerseniz o kadar faydasını göreceğiniz konusunda hemfikir. Tabii bir üst limit var; 10 fincan. Eğer kafeine duyarlıysanız veya uykusuzluk sorunu çekiyorsanız 10 fincan bünyeniz için olumsuz bir etki yaratabilir.

Çok fazla yeşil çay içmenin birkaç olumsuz sonucu da mevcut. Yeşil ve siyah çayda bulunan tanin, doğumda oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçen folik asit emilimini düşürüyor. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, günlük yeşil çay tüketiminizi 2 fincanla sınırlı tutmanızda fayda var. Yeşil çay aynı zamanda demir emilimini düşürdüğü için yemeklerle ve öğün aralarında tüketilmemeli.

Siz günde kaç fincan yeşil çay tüketiyorsunuz?
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER SAĞLIK HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X