Mide Ağrılarınızın Sorumlusu Düzensiz Beslenmeniz Olabilir Mi?

Bazı durumlarda en sevdiğimiz yemeklerin bile tadı önceki kadar güzel gelmez. Ağızda sürekli ekşi ve kötü bir tat olması, midede yanma ve iştahsızlık gibi belirtiler mide hastalıklarının habercisi olabilir. İşte mide ağrılarınızın muhtemel nedenleri...

 

 

Mide Ağrılarınızın Sorumlusu Düzensiz Beslenmeniz Olabilir Mi?
Yayın Tarihi: 1.02.2020 10:15:00
Düzenli beslenmeyle midedeki tahribatların onarabileceğini ve şikayetlerin azaltılabileceğini dile getiren Avrasya Hastanesinden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık mide ağrılarını anlatıyor.
Mide ağrıları neden olur?
 • Düzensiz yemek yeme alışkanlıkları,
 • Hormonal faktörler,
 • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum,
 • Stres gibi psikolojik sebepler,
 • Fazlaca alkol ve sigara tüketimi.
Düzensiz beslenme gastrite zemin hazırlıyor
Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının farklı olaylar sonucu iltihaplanması olayına Gastrit adı verilir. Özellikle yetişkin insanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olarak bilinen Gastritin diğer hastalıklara nazaran daha yüzeysel etkileri ve sonuçları vardır. İlerlemesi sonucu daha derinlere nüfuz edebilir ve ülsere yol açabilir. Hastalığı tetikleyen en belirgin durum düzensiz beslenme ve yerli yersiz tüketilen gereksiz ürünler - alkol, sigara- gösterilebilir. Hastalığın ilerleyen aşamasında da genetik yatkınlığı olan ve özellikle kanserojen maddelere maruz kalan bireylerde kansere gidişe zemin hazırlamaktadır. Mide bezlerinde doku değişiklikleri olan hastalarda mide kanseri dört kat daha fazla görülmektedir. 
Gastrit belirtileri nelerdir?
Gastrit, akut ve sürekli olmak üzere iki ayrı şekilde sınıflandırılmaktadır. Kronik gastrit, kendini çok fazla belli etmez ve belirtileri kısa sürelidir. Teşhisi konusunda sıkıntı yaratabilir ve mide iltihabı, kusma, şişkinlik, iştahsızlık belirtileri arasında yer alır. Akut gastritte, midede yanmalar ve aşırı bir basınç ortaya çıkar. Alkol alımında mide ile teması sonrası mide tahriş olabilir ve delinmeler, yaralanmalar meydana gelir. Bu süreçte hasta mide bulantısı ile birlikte sürekli kusmaya başlar fakat kusmuğun rengi kanla karışık kırmızı bir renge sahiptir.
İlaç tedavisi ve düzenli beslenmeyle midenizi onarın
Hastalık başlangıç aşamasındayken uygun ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra eş zamanlı diyet uygulanmaktadır. Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu şekilde beslenir. İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek amaçlı uygulanır. Hasta normale döndüğünde yediklerine ve içtiklerine yine de dikkat etmelidir, çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir. Diyet uygulamasında az yağlı besinler ve sebzeler ek olarak asitsiz ve diyet içecekler tavsiye edilmektedir.
Midedeki yaralar; ülser!
Mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak meydana gelen yaralar olan ülser, mide bölgesinde ağrı, yanma ve ekşime gibi yakınmalarla kendini gösterir.
 • Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir,
 • Hasta kişinin dili, normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,
 • Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.
Hastalığın ikinci aşamasında baş dönmesi ve aşırı terleme gözlenir. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir, bazı hastaların dışkılarında da kanama görülebilir bu belirtilerde artık hastalık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir.
Erken teşhisle ülserden kurtulun
Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır. Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Hastalığın durumuna göre başlangıçta ilaç tedavisi uygulanabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında;
 • Düzenli bir şekilde istirahat etmek,
   
 • Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak,
   
 • Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak,
   
 • Sigara, alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak, hastalık için önemli faktörler arasındadır. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X