Koronavirüs'e Karşı İki Maske Birden Takmak Daha Koruyucu!

Wall Street Journal'ın yayınladığı bir araştırmaya göre çift maske takmak, koronavirüsten korunma sürecinde daha etkili!

 

 

Koronavirüs'e Karşı İki Maske Birden Takmak Daha Koruyucu!
Yayın Tarihi: 11.02.2021 09:49:00
Çalışmaya göre iki maske birden takmak, tek maskeye oranla hatrı sayılır ölçüde enfeksiyon riskini azaltıyor.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) bir dizi laboratuvar deneyi gerçekleştirdi. CDC'nin çalışmaları, üç katlı bir kumaş maske altına üç katlı cerrahi maske takmanın, öksürükten kaynaklanan parçacıkların %92,5'ini engellemeye yardımcı olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. Sadece bir cerrahi maske taktığınızda bu partiküllerin yayılmasını %42 oranında önleyebiliyor. Yalnızca kumaş maske takmak ise %44,3 oranında bir önleyiciliğe sahip. Bu nedenle bazı tıpçılar ve sağlık çalışanları, insanları çift kat korumaya karşı teşvik ediyor.


Virüsün mutasyona uğrayarak yeni varyantlarının ortaya çıkması tehlikenin hala geçmediğini ve önlemlere devam edilmesinin gerekliliğini vurguluyor. Bazı doktorlar ise %95 filtreleme sağlayan N95 maskelerin kullanımını öneriyor.

 


Fotoğraf: @prosenkilde 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X