KonMari Metodu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marie Kondo imzası taşıyan bu düzenleme tekniğine bayılacaksınız.

 

 

KonMari Metodu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yayın Tarihi: 3.02.2017 11:05:00
Eşyalarınızdan kurtulmak zor zanaat. Japon düzenleme gurusu Marie Kondo, minimalizmin bu noktada hayatınızı kurtaracağı konusunda oldukça iddialı. Son olarak New York Times’ta yayınlanan ‘Let’s Celebrate the Art of Clutter’ adlı makale de bunu destekler nitelikte.

Peki nedir bu KonMari metodu, sizin için araştırdık.

İşe öncelikle kıyafetlerinizi sayıca azaltmakla başlıyorsunuz. Kondo, sadece ‘ışıltılı bir neşe veren’ kıyafetlerin saklanması gerektiğini öne sürüyor. Kıyafetlerinizi bu duygu ile eledikten sonra yapmanız gereken, onları düzenleme üniteleri bulunan gardırobunuza yerleştirmek. Bunu yaparken de askıların ve kıyafetlerin yönünün aynı olmasına özen göstermelisiniz.

Depolama ünitelerini kullanırken içine yerleştirdiklerinizin dikey pozisyonda olmasını sağlamalısınız. Aynı metodu çekmecelerinizi düzenlerken de kullanabilirsiniz. Bu sayede aradığınız şeyi bulmanız ve onu yerinden çıkartmanız daha kolay olacaktır. Kondu bu yöntemi uygularken renklere göre düzenlemenin süreci daha eğlenceli getireceği konusunda da oldukça iddialı.

Mücevher ve diğer takılarınız için daha küçük ve içi bölmeli depolama ünitelerine yatırım yapmalısınız. Farklı boylardaki kutuları farklı parçaları bir arada tutmak için kullanabilirsiniz.

KonMari metoduna dair bir detay da kitaplarınıza ‘güle güle’ demenin zamanının geldiği. Kondo, insanların kitapları gereğinden uzun süre sakladığını düşünüyor ve saklanması gerekenlerin sadece ‘ışıltılı bir neşe verenler’ olduğunu tekrarlıyor.

Sıra geldi banyo düzenlemesine. Çığrından çıkan makyaj malzemeleri ve temizlik ürünleri için de depolama ünitelerine başvurabilirsiniz. Benzer yöntemi mutfak dolaplarınızda da uygulayabilirsiniz. Kondo tezgahınızı mümkün olduğunca boş bırakmanız gerektiğini belirtiyor.

Bu metodu ofis masanıza uygularkense ilk yapmanız gereken kağıtlardan kurtulmak. Kondo, insanların artık ihtiyaçları olmayan eski evraklar arasında boğulduğunu söylüyor. Ofis masanızı düzenli tutmanın hayatınızı daha da kolaylaştıracağını da ekliyor.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER DEKORASYON HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X