Kokulu Mumlar Zararlı Mı?

Kokulu mumların banyo, meditasyon gibi rutinlerde bizi rahatlattığı; seks sırasında da yatak odasının havasını değiştirerek tutkuyu artırdığı bir gerçek. Ancak kokulu mumlar sandığımız kadar masum değil.

 

 

Kokulu Mumlar Zararlı Mı?
Yayın Tarihi: 22.04.2020 11:50:00
San Diego Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, iç mekanlardaki hava kirliliğinin nedenlerini belgelemek için 300 ailenin evine hava parçacık monitörleri kurdu. Bu evlerin her birinde 14 yaş altı bir çocuk ve bir de sigara içen yetişkin olmasına dikkat edildi. Böylece, çocuklar için sağlıksız ortama yol açan nedenler saptandı.


​Üç ay boyunca gözlem yapan monitörler, elbette evlerdeki hava kirliliğinin en büyük nedeni olarak sigara tüketimini saptadı. Sigara içenlerin evlerinde, sigara içmeyenlerin evlerinin iki katına yakın partikül seviyesi gözlemlendi.

Ayrıca monitörler; toz, mantar sporları ve yanmaya yönelik eylemlerin (yemek yapmak ve mum yakmak gibi) evdeki hava kirliliğine katkısını da kaydetti.


Gıdaların pişirme esnasında yakılıp yakılmadığına bakılmaksızın, yağ ile pişirme, kızartma şeklinde yapılan yemeklerin havada yüksek oranda partikül bıraktığı gözlemlendi. 


Araştırmanın şaşırtıcı noktası ise özellikle kokulu mumlar ve tütsüler oldu. Tüm bunların iç mekanlardaki hava partikül sayısında istatistiksel olarak önemli bir artışa neden olduğu ortaya çıktı. Böylece kokulu mumların pek de masum olmadıklarını söyleyebiliriz.


Kokulu mum ve tütsüler sizi rahatlatabilir, buna çok alışmış olabilirsiniz. Bu nedenle mum ve tütsü kullanımlarında en azından açık pencereler ile yaşam alanlarınızı havalandırmanız oldukça önemli.

  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X