Kendall Jenner'lı Pepsi Reklamı Geri Çekildi

Pepsi, Kendall Jenner’ın oynadığı yeni reklamını “ırkçı ve siyahilere yönelik polis şiddetini küçümsediği” yönünde yapılan ağır eleştiriler üzerine yayından kaldırdı.

 

Kendall Jenner'lı Pepsi Reklamı Geri Çekildi
Kaynak: Getty Images  |  Yayın Tarihi: 7.04.2017 21:08:00
Pepsi, Kendall Jenner’ın rol aldığı yeni reklamını yayınlandığı günün hemen ardından yayından çekti. Reklam, markanın, siyahilerin yaşam hakkını savunmak için yapılan protestolara karşı duyarsız davrandığı ve #BlackLivesMatter (Siyahilerin Yaşamı Değerlidir) hareketine saygısızlık ettiği gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı.


Geçtiğimiz yaz ABD'de öldürülen siyahiler için yapılan gösteride genç bir kadın zırhlarla kuşanmış iki polisin karşısında sakince dururken görüntülenmiş ve bu kare gösterilerin simgesi olmuştu. Söz konusu reklamda buna benzer bir mizanzen yaratılarak, Kendall Jenner’ın polise kola verdiği görülüyor. Reklam, “ırkçılık ve polis şiddetinin bir Pepsi açarak çözülebileceği” gibi bir mesaj vermekle suçlandı.


İçecek markası, sosyal medya üzerinden yapılan yoğun eleştiriler üzerine reklam için özür diledi ve reklamı YouTube’dan da kaldırdı. Pepsi’nin özür açıklamasında şu sözlere yer verildi:
 
“Pepsi birlik, barış ve birbirini anlama üzerine evrensel mesaj vermeye çalıştı. Net bir şekilde amaca ulaşamadık ve özür dileriz. Hiçbir ciddi meseleyi küçümsemeyi amaçlamadık. Reklamı tüm mecralardan çekiyoruz. Ayrıca Kendall Jenner’ı böyle bir pozisyona soktuğumuz için kendisinden de özür dileriz.” 
 
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X