Jaquette by Elvan Tığlıoğlu ile Tanışın

`Hayallerimin hayata kavuştuğu yerde ceket vardı.` diyen tasarımcı Elvan Tığlıoğlu`nun 2014`te yarattığı Jaquette by Elvan Tığlıoğlu markasını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Jaquette by Elvan Tığlıoğlu ile Tanışın
Yayın Tarihi: 14.04.2016 11:05:00

Jaquette by Elvan Tığlıoğlu markasını yaratma fikri nasıl oluştu?

Aslında buna verebilecek iki cevabım var. Ama inanın ikisi de dogru. Bir sabah uyandım ve ben ceketler yapmak istiyorum dedim. Belki en çok aldığım ve her ortamda `hayat kurtardığına` inandığım tek ürün olduğu için. Aile içinde espriler yapıyordum, arabadan inerken jaketini aldın mı diye. Farkında olmadan ceketin fransızcasını söylüyormuşum. Marka tasarımı ajansı `Daha`nın yaptığı isim çalışmasında da `jaquette` hep birinci sıradaydı. Ama beğendiğim bir isim daha var ve onu da ileride bir alt markam olarak gönlümde saklamaktayım. İkincisi, çok enteresan hiç hatırlamıyorum nasıl başladığımı. Sanki Meryem Ana olayı gibi bir anda hamile kaldım. Sanki Allah yürü be kızım dedi, onun gibi bir şey oldu. Kendimi o gün bugündür çöldeki o meşhur toz yumağına benzetiyorum. Oradan oraya olan tüm yaratıcılığımla savruluyorum. Bi` baktım terzi arıyorum sonra kumaşçılar, deri atölyeleri ama kalıp işi bayağı bir içimi şişirdi. İş işte bulunur derler ya ben de işimi yaparken işimi keşfediyorum ve şimdi karşınızdayım. Ama hala doğum sancıları çektiğim söylenebilir. 

Bu sezon temanız olan ‘Doğan Güneşin Ülkesi’nden bize bahsedebilir misiniz? Bu tema nasıl oluştu? Nerelerden veya nelerden ilham aldınız?

Japonya.. Uzakdoğu hayranlığım nerden geliyor bilmiyorum. Belki reenkarnasyonumla ilgilidir kim bilir. Oralardaki yapılar, renkler bana aşk gibi geliyor. Resimlere baktıkça içim açılıyor. Güneş gibi. Kadınlar kimonoları sanki üstlerinde mücevher taşıyor gibi kullanıyorlar. Onların taşıyışlarından bile etkilenmiş olabilirim. Bir de bana hem kadınları, hem erkekleri gizemli geliyor. Belki de dillerini bilmediğim içindir. Şaka bir yana gizem onemli. Özünde oranın ruhundan etkileniyorum sanırım. Yaz kolesiyonumun da o ruhu taşıdığına inanıyorum. Farklı, sıcak, dişi, neşeli ve gizemli ... Bir kadının olması gerektiği gibi.

Tasarım süreci tamamen size mi ait? Kumaş, renk, desen vs. hepsini siz mi belirliyorsunuz?

 Kumaş, renk ve tüm tasarım süreci bana ait. Ama tabii ki yaratım sürecinde, farkında olmadan da bana faydası dokunan birçok sevdiğim tanıdığım ve hatta tanımadığım var. Onlara binlerce teşekkür ediyorum. 

 

Ben şahsen kimonolara bayıldım. Peki ürünlerinizin ulaşılabilir fiyatlarda olduklarını söyleyebilir miyiz?

Ulaşılabilir fiyatta olduklarına inanmaktan çok, verecekleri paraya değeceğine inaniyorum. 2. sorunuzun cevabında da söylediğim gibi; eğer o kadın olmak istiyorlarsa değer. 

Ayrıca şu açıklamayı da yapmakta fayda görüyorum. Benim halen devam etmekte olan bir başka işim daha var, o da stil danışmanlığı. 5 senedir ortağım Sibel Arna ile birlikte çalışmaktayız. Tabii ki insanların paralarını neye yatırmaları gerektiğine ben karar veremem ama asla taşıyamayacakları bir ürünü kendilerine satmam. Eğer satmak için çaba sarfediyorsam da bence o fırsatı kaçırmasınlar. Daha önce V2k mağazasında da 1,5 sene çalıştım. Pazarlamam iyidir, ama gerçekten kendi ürününü satmak kolay değilmiş. Ama birinin üstünde beğendigim zaman bana bir şey oluyor. Neredeyse bedava verecek kadar heyecanlanıyorum. Ben eğer satarken o heyecanı duyuyorsam, bilsinler ki başka bir yerde giydiklerinde de ona hayranlıkla bakacaklar. 

Jaquette by Elvan Tığlıoğlu’nun ürünlerine nerelerden ulaşabiliriz?

Ürünlerim Arnavutköy`deki (Dubaracı Sokak Sıdıka Hanım Evi No:8) mağazamda satılmakta. Ayrıca Instagram hesabımdan da ulaşabiliyorlar ve kargolayabiliyorum. Aynı zamanda bu ay itibariyle Shopigo Nişantaşı mağazasında satılmaya başlayacak. Yazın Bodrum Palmarina Midnight Express ve Alaçatı`da `Bazen Alaçatı` mağazasında da satılacak. Bodrum`da görüştüğüm bir yer daha var ama henüz netleşmedi. Instagram hesabımdan bilgilendirmeleri yapacağım.  

Son olarak Trendus okurlarına söylemek istediğiniz, sezona dair bir stil tüyosu var mı?

Kimono kullanimiyla alakalı tüyolar vermek isterim. Kimono, tipi itibariyle sabahlık ve plaj kıyafeti algısı yaratıyor. Tabii ki bu şekilde de kullanabilirler, ama gözün baktığı pencereyi aralamak değil, ardına kadar açmak gerek. Size alternatif yaratmak isterim. İnce askılı dar bir elbise, askılı bluz veya atlet altına şort, ayakkabı olarak yazlık bir bot veya spor ayakkabısı tercih edilebilir. Benim kimonolarımın arkasında askıları var. Sıcak geldiğinde, sırtlarına sırt çantası gibi takarak kıyafetlerine başka bir hava  katabilirler. Mayolarının üzerine veya şortlu kombinlerine sırf hava olsun diye askılı şekilde kullanmak için alanlar bile var. Özellikle `bazı` zayıf kadınlarımız hep dar giymeye alıştıkları için kimonoyu taşıyamayacaklarını düşünüyorlar. Halbuki tam tersidir. Balık etli kadınlarımız da diz üstü kimonoları tercih edebilir ve önlerini bağlamadan rahatlıkla kullabilirler. Aslında her şey alışmaktan geçiyor. Moda biraz olsun alışkanlıkları kırmak değil midir? Bence denesinler ve ne kadar havalı ve dişi görüneceklerini görsünler.

Koleksiyon çekiminde ödüllü oyuncu Türkü Turan’la çalışıldı.

Fotoğraf: Canan Aşık

Saç-makyaj: Uğur Alev Yılmaz Hairdesign


FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber: Ezgi Kamadan  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X