iPhone 4K'ya Geçmeye Hazırlanıyor

PowerVR’ın Furian isimli yeni grafik mimarisi, iPhone’un gelecekte 4K çözünürlüğe geçiş yapabileceğine işaret ediyor.

 

iPhone 4K'ya Geçmeye Hazırlanıyor
Yayın Tarihi: 10.03.2017 17:58:00
iPhone’lar ekran çözünürlüğü bakımından sektörü biraz geriden takip ediyor. Renk doygunluğu gibi konularda iyi olan ekranlar bu nedenle oldukça kaliteli görünüyor fakat söz konusu sanal gerçeklik olduğunda Full HD ekranlar yetersiz kalmakta. Imagination isimli şirket tarafından geliştirilen PowerVR’ın Furian isimli yeni grafik mimarisi, iPhone’un gelecekte 4K çözünürlüğe geçiş yapabileceğine işaret ediyor.
 
Daha önceki mimari olan Rogue’dan sonraki en ciddi geliştirme olarak lanse edilen Furian, grafik kalitesinde sınırları zorluyor. Bilindiği üzere Rogue 2010 yılında duyurulmuştu ve şu anda iPhone 7’de bu teknoloji kullanılmaya devam ediyor.
 
Furian grafiksel anlamda büyük gelişmeler vadediyor ve özellikle de VR içeriklerinin en iyi şekilde gösterilebilmesini sağlıyor. Imagination, bunun için PowerVR Series8XT grafik işlemcisinin kullanıldığını dile getiriyor.
 
Yeni grafik mimarisinin şimdiden cihaz üreticileri tarafından lisanslanmaya başladığı belirtilirken teknolojinin tam anlamıyla 2018’in sonunda kullanıma hazır hale geleceğin söyleniyor. Apple’ın da bu yeni mimariyi iPhone için özelleştirmesi ve cihazlarında kullanmaya başlaması bekleniyor. Teknoloji her ne kadar 2018’de hazır hale geliyor olsa da Apple’ın gelecek yıl kesin bir şekilde 4K’ya geçiş yapacağını söylemek mümkün değil. Fakat eğer söylendiği gibi bu yıl iPhone 7s, iPhone 7s ve iPhone Edition modelleri gelirse iPhone 8 gelecek seneye kalacak gibi görünüyor. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X