Güneş yanığı tedavisi

Son yıllarda daha sağlıklı bir yaşam için artan farkındalıkla beraber genellikle hafife aldığımız güneş ışınlarının verdiği zararın altı daha net çizilmeye başlandı. Güneşe uzun süre korunmasız maruz kalmak cildimize geri döndürülmesi imkansız hasarlar veriyor ancak bu hasarları önlemenin de kolay yolları var.

 

 

Güneş yanığı tedavisi
Yayın Tarihi: 5.07.2010 13:45:00

Güneş yanığı, cildin güneşin ultraviolet (UV) ışınlarına uzun süre maruz kalması sonucu oluşan durum. Sanılanın aksine güneş ışınları cilde sadece yazın, açık ve güneşli havalarda değil, bütün bir yıl boyunca hava soğuk ve kapalıyken bile zarar veriyor. Genel semptomlar ciltte aşırı hassaslık, kırmızılık, kabartılar ve ciltte oluşan kırışıklar olmakla beraber uzun süreli ciddi zararları arasında kanser riskini arttırması var. Dışarı her çıkıldığında güneş kremi ve koruyucu kullanılması UV ışınlarının zararlı etkilerini azaltıyor.

Güneş yanığı durumunda herkesin tek isteği acıyı dindiren, ferahlık veren ve kuruluğu alan doğru iyileştirici ürünü bulmak oluyor. Aloe Vera bitkisi uzmanlar tarafından en çok önerilen çözüm. En etkili yöntem Aloe Vera bitkisinin yaprağını kırıp açarak içinden çıkan jeli direkt olarak cildin hasar görmüş bölgesine uygulamak. Yani yaz aylarında evde saksı saksı Aloe Vera bitkisi bulundurmak akıllı bir önlem olur. Bu bitkiyi büyük yapı marketlerinde kolayca bulabilirsiniz. Ancak Aloe Vera bitkisi edinmenin imkansız olduğu durumlarda alınan ürünlerin içindekiler kısmına dikkat edip Aloe Vera yüzdesinin çok olduğundan emin olmalısınız. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu da bu ürünlerin son kullanma tarihleri çünkü Aloe Vera’nın iyileştirici etkisi maalesef bu süreden sonra yok oluyor.
 

Dr. Öz domates öneriyor

Dr.Öz de Aloe Vera bitkisinin iyileştirici özelliğini vurgulayanlardan. Ayrıca Dr.Öz 5 kez güneş yanığının kanser riskini iki katına çıkardığını da söyleyerek ciddi bir uyarıda bulunuyor. “Sunburn Home Remedy” (Güneş Yanığına Evde Çare) olarak adlandırdığı güneş yanığı çözümlerindeki başka bir nokta da domates sosu! Şaşırtıcı ancak domatesin içindeki likopen sayesinde domates sosu yemek güneşte daha uzun süre yanmadan kalmayı sağlıyor. Cilt kanserinden korunmak için ise 2 saatte bir güneş kremi uygulamak ve en az 30 faktör bir kremi tercih etmek gerekli.

Bol bol su da bir başka pratik çözüm. Soğuk bir duş cildinizi rahatlatıp fazla ısıyı alırken, sık sık su içmek de güneş yanığının yol açtığı sıvı kaybını azaltıyor. Soyulmaya başladığınızda hissedeceğiniz sinir bozucu kaşıntı ve görüntüye karşı koyabilmek önemli. Çünkü cildinizi kaşımak deriye daha fazla zarar verecektir. Zarar görmüş bölgeye kalamin losyonu uygulamanız kaşıntıyı geçirir ve cildinize gereken nemi sağlar. Ayrıca, kabarıklıkları patlamanız durumunda da enfeksiyon kapabilir ya da cildinizde kalıcı iz ve lekelere neden olabilirsiniz.

Hafif bir güneş yanığı için belirttiğimiz kolay çözümler eğer yanık ciddi bir derecede ise etkili olamaz. Eğer cildinizde ciddi gözüken kabarıklar varsa, çok fazla acı, ateş ve denge kaybı hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurmalı ve tıbbi yardım almalısınız.

Güneş sizi yaktıysa bol ve hafif kıyafetler giymeyi ve yaralarınız iyileşene kadar denizin cezbedici çağrısına kulak tıkayıp evinizin serin ortamında dinlenmeyi unutmayın!
 


FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber: Billur Kocabaşoğlu  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X