Grip Ve Nezle Arasındaki Farklar

Herkesin soğuk algınlıktan şikayetçi olduğu bu zamanlarda, grip ve nezle hep karıştırılan iki hastalık. Peki bunlar arasındaki farklıklar neler?

 

Grip Ve Nezle Arasındaki Farklar
Yayın Tarihi: 6.11.2016 23:02:00
Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde üst solunum yolları oldukça sık rastlanan bir hastalık. Üst solunum yollarının tabiri caizse en popülerleri de grip ve nezle. Grip ve nezle sürekli karıştırılan hastalıklar arasında. Boğaz ağrısı ile başlayan nezlenin 4-5 gün, yüksek ateşe neden olan gribin ise 15 gün kadar sürdüğünü belirtti.

Nezle, burun akıntısı, boğaz ağrısı öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Genellikle ateşle çok çıkmaz. Bir haftanın ardından şikayetler azalır. Öksürük, nezleden sonra birkaç hafta daha devam edebilir. Nezle, yılın her zamanı geçirilebilir. Hastalık süresi bazen 2 haftaya kadar çıkabilir. Kas ağrısı ve kusma, ishal gibi rahatsızlıklar yaşanmaz. Elleri sık sık yıkayarak ve sürekli mendil değiştirirerek hijyen sağlanmalı.

Grip influenza virüslerinin neden olduğu, bazen büyük çapta salgınlarla seyreden, çocukluk çağındakilerin hastaneye yatışlarını gerektiren, komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır. Ani başlayan ve yüksek ateşle seyreden gripte, hastaların çoğu süreci yatakta geçirir. Grip sonbahar ve kış sonu görülür. Genellikle bir hafta sürer. Ateş özellikle yetişkenlerde sıkça görülür. Boğaz ağrısı şiddetlidir. Doktora gidilmesi gereken bir hastalıktır. Grip aşısı olarak önlem alınabilir.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER SAĞLIK HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X