İKSV Galaları Kasım’da İki Yeni Filmle İzleyicilerle Buluşacak
Her ay heyecanla beklenen filmleri sinemaseverlerle buluşturan İKSV Galaları Kasım’da, Oscar adayı olması beklenen iki parlak yapım sunuyor: “Widows / Dul Kadınlar” ve “Green Book / Yeşil Rehber”

 

 

Yayın Tarihi: 30.10.2018 10:21:00

1 | 2
İKSV Galaları Kasım’da İki Yeni Filmle İzleyicilerle Buluşacak
İKSV Galaları Kasım’da İki Yeni Filmle İzleyicilerle Buluşacak

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan ve 2017-2018 sezonunda DHL sponsorluğunda gerçekleştirilen İKSV Galaları, Kasım ayında heyecanla beklenen iki filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

 

İKSV Galaları’nın Kasım ayında sunacağı ilk film, Oscar’lı yönetmen Steve McQueen’in, başrolünde Viola Davis ile Michelle Rodriguez’in yer aldığı yeni filmi Widows / Dul Kadınlar, 13 Kasım Salı akşamı 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda gösterilecek. İKSV Galaları’nın diğer filmi Green Book / Yeşil Rehber ise 27 Kasım Salı akşamı 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda sinemaseverlerin karşısında olacak.

 

Steve McQueen’den kendi kaderini çizen dört kadının hikâyesi, Widows / Dul Kadınlar

“Açlık” ve “Utanç” ile büyük uluslararası başarı kazanan, “12 Yıllık Esaret” ile Oscar’a uzanan yönetmen Steve McQueen, Widows / Dul Kadınlar’da,  bu kez daha önce benzerine rastlanmamış bir soygunu beyazperdeye taşıyor. Chicago’da, günümüzde geçen Dul Kadınlar, eşlerini kaybeden dört kadını izliyor. Bu dört kadının tek ortak noktaları, ölen eşlerinin yasadışı işlerden kendilerine borç bırakmış olması. Kendi kaderlerini ellerine alan bu dört kadın, işbirliği yaparak eşlerinin yarım bıraktığı soygunu kendileri tamamlamaya karar veriyor.

 

Widows / Dul Kadınlar’ın başrollerini Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki ve Cynthia Erivo paylaşıyor. Filmin göz alıcı oyuncu kadrosunda ayrıca Robert Duvall, Colin Farrell, Daniel Kaluuya, Brian Tyree Henry ve Liam Neeson yer alıyor. 


2 | 2
İKSV Galaları Kasım’da İki Yeni Filmle İzleyicilerle Buluşacak
İKSV Galaları Kasım’da İki Yeni Filmle İzleyicilerle Buluşacak

 

Yol, müzik ve ırkçıların arasında bir dostluk filmi Green Book / Yeşil Rehber

Viggo Mortensen ile Mahershala Ali’nin başrolleri üstlendiği, prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde büyük ilgi görerek İzleyici Ödülü alan Green Book / Yeşil Rehber oyunculukları, konusu ve görselliğiyle daha şimdiden Oscar için en kuvvetli adaylardan biri olarak görülüyor.

 

Mizah, müzik, dostluk dolu sıcacık bir yol filmi olan Green Book / Yeşil Rehber, ünlü bir siyah piyanistle beyaz şoförünün 1962’de, bir turne kapsamında New York’tan ırkçı güney eyaletlerine yolculuklarını anlatıyor. Viggo Mortensen’in şoför Tony Lip’i canlandırdığı, Mahershala Ali’nin ise “Ay Işığı”ndan sonra ilk kez başrolü üstlendiği Green Book / Yeşil Rehber, 1960’larda ABD’de ayrımcılık ve ırkçılığın ne kadar yaygın olduğunu ve siyahlar için hayatın zor ve tehlikeli halini mizahı hiç elden bırakmadan dostluk teması üzerinden beyazperdeye aktarıyor.