Trendus Logo

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun - Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
1 / 3

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun

  • Meme sağlığı konusunda sorulacak çok soru var, ancak öncelikli olarak tüm kadınlara meme sağlığı ile ilgili önereceğiniz stratejik “ilk 5 kuralı” söyler misiniz?

1.Meme kanserinde erken tanı için tarama programlarına uymaları gerekiyor.Öncelikle 20 yaşından itibaren her ay düzenli olarak kendi kendine elle meme muayenelerini yapmalarını ve yılda bir kez düzenli olarak hekim kontrolüne gitmelerini, 40 yaşından sonra tarama mamografilerini çektirmelerini öneriyorum.

2.Meme kanseri ile beslenme ve aşırı kilo arasında önemli bir ilişki vardır. Mevsime ait sebze ve meyveleri ve ağırlıklı olarak beyaz et tüketmeleri gerekiyor. Aşırı olarak karbonhidrat (tatlı, meyve, ekmek, un mamulleri) ve yağlı besinleri almamaları gerekiyor. Vücut kitle indeksi (kilo/vücut yüzeyi karesi) 25 kg/m2 olmalıdır. Bu kolayca hesaplanabilir.

3.Haftada en az 5 gün toplam 5-7 saat egzersiz yapmalıdırlar (günde 5-10 bin adım). Bunun meme kanseri olma riskini %30 kadar azalttığını biliyoruz.

4.Memelerinde muayene sırasında fark ettikleri değişiklikleri zaman kaybetmeden doktorlarına bildirmeleri gerekiyor. Pandemi sürecinde aşılarını yaptırmalarını ve kurallara uyarak doktorlarına gitmelerini öneriyorum.


5.Mümkün olduğunca 30 yaşından önce doğum yapmalı ve 12 aydan daha uzun süre emzirmelidirler. Buna özen gösterilmeli ve doğum ertelenmemelidir.
 

  • Kendi kendine meme muayenesi ne zaman başlamalı ve ne sıklıkla yapılmalı?

Kendi kendine meme muayenesinin 20 yaşından sonra, her ay düzenli olarak yaşam boyu yapılması gerekiyor. Basit hareketlerle kendinizi kontrol etmek, hayat kurtaracak kadar önemli hale gelebiliyor. Meme muayenesi yapmak için en ideal zaman olarak, pre-menopozal kadınlar için adet döneminin bitiminden 4-5 gün sonraki dönemi gösterebiliriz. Menopozdaki kadınlar, muayenelerini ayın herhangi bir gününde yaptırabilir.