Facebook'tan Tam Sayfa İlan

Facebook Fransa ve Almanya'daki yaklaşan seçimler öncesi gazete ilanlı duyuru yaptı.

 

Facebook'tan Tam Sayfa İlan
Yayın Tarihi: 17.04.2017 20:39:00
Almanya’nın Eylül’deki federal seçimleri yaklaşıyor. Fransa’nın (yarı)başkanlık seçimlerine ise 8 gün kaldı ve 3 hafta sonra seçimlerin ikinci turu yapılacak. Facebook da bu duruma kayıtsız değil. Facebook aylar önce, elden ele dolaşan, Donald Trump’ı destekleyen ve Hillary Clinton’u karalayan sahte haberlerin gölge düşürdüğü Amerikan seçimlerinde yerle bir olan güvenilirliğini yeniden kazanmak ve hem endüstriden hem de akademisyenlerden ardı arkası kesilmeyen çok ağır eleştirilerden sıyrılabilmek için bir çözüm bulduğuna inanıyor: Almanya ve Fransa’nın en büyük gazetelerinde ardı ardına “sahte haberlere” karşı uyaran rehberler yayınlamak.

Masraftan kaçınmadan, Fransa’da Le Monde, Les Échos, Libération, Le Parisien, 20 Minutes gibi, Almanya’da ise Die Welt gibi dev gazetelerde tam sayfa ilan olarak yayınlanan rehberler, internetteki sahte haberleri tespit edebilmek için 10 ipucu veriyor. Facebook vatandaşlara haberin adresini, tarihini, fotoğraflarını ve haberdeki gerçek adı altında sürülen bilgileri doğrulamaları öğüdünü veriyor. Bu rehberlerin içeriği Facebook’un haber akışında ve uygulamasında en üstte çıkmaya başlayan ipuçlarına benziyor.

Facebook aynı zamanda dün resmi bloglarında paylaştığı bir haberle, 30.000 Facebook kullanıcısının hesabını “spam, yalan yanlış bilgi, diğer kandırıcı içerik” paylaştıkları gerekçesiyle kapattığını açıkladı, ve “sahte beğeniler” ve diğer şüpheli aktiviteleri de takip ettiklerini ve tespit ettiklerinde yapılan işlemleri engellediklerini de ekledi.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X