Facebook’ta Beğeni Yaptı, Mahkemelik Oldu

Facebook’ta yaptığınız bir beğeninin bile nerelere varacağını tahmin etmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

 

Facebook’ta Beğeni Yaptı, Mahkemelik Oldu
Yayın Tarihi: 5.04.2017 20:52:00
İsviçre’nin Zürih şehrinde yaşayan 45 yaşındaki kişinin başına gelen olay sosyal ağların zannettiğimiz kadar özgür ve kişisel bir alan olmadığını gösteriyor. Yalnızca paylaştığımız gönderiler değil beğendiğimiz sayfalar ve iletiler de belirli bir kitleyi aşağılayıcı ifadeler içeriyorsa polisin kapıyı çalması kaçınılmaz oluyor. İsviçreli adamın Facebook’ta gezinirken ırkçılık içeren bir gönderiyi beğendiği ve bunun üzerine bir dava sürecinin başladığı belirtiliyor.
 
Davanın açıldığı kişi bu gönderiyi paylaşmadığını ve yalnızca beğendiğini ifade ederek herhangi bir suç işlemediğini kanıtlamaya çalışsa da davacı taraf hiç de öyle düşünmüyor. Beğenilen gönderinin daha büyük kitlelere ulaştığı ve dolayısıyla paylaşımla hemen hemen aynı işlevi gerçekleştirdiği söyleniyor. Ayrıca beğenmenin paylaşılan görüşe katılma anlamına geldiği için bunun suç olduğuna dikkat çekiliyor. Benzer bir suçtan dolayı 8 ayrı kişiyle yürütülen 5 davanın daha sürdüğü belirtiliyor. Davanın nasıl sonuçlanacağını ve beğenilerin gerçekten bir suç olup olmayacağını zaman gösterecek. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X