Facebook'a Beğenmeme Butonu Geliyor

Facebook “dislike” butonunu getiriyor ancak bunu Messenger’a getiriyor.

 

Facebook'a Beğenmeme Butonu Geliyor
Yayın Tarihi: 6.03.2017 18:03:00
Söz konusu her gün düzenli kullandığınız bir nesneyse değişiklikler ilk etapta yadırganır. Alışkanlıkların getirdiği rahatlıkla, hayatımıza değişikliklerin yarattığı kaygılardan uzak devam etmek çoğumuz için çok daha basit bir yöntem. Nitekim aynı şey dijital platformlar için de geçerli. Facebook her arayüz güncellemesinde bir kesimin tepkisini topluyor örneğin. Ancak Facebook tarafından yapılması istenen bir değişiklik tüm kullanıcıların ortak arzusu olabilir: “beğenmeme” butonu.
 
Facebook beğenmeme (dislike) seçeneğini getirmemek için zaman içinde elinden geleni ardına koymadı. Negatif bir “durum” belirttiği gerekçesiyle uzun süre kullanıcılara sadece “beğenme” seçeneği sunan platform, sonunda çeşitli gönderiler için bu seçeneğin yetersiz kaldığını kabullenmek zorunda kaldı. Çünkü kullanıcıların hayatındaki hemen her anı paylaştığı Facebook’ta insanlar kendilerini üzen, kızdıran ya da güldüren başka durumlar da paylaşıyor. Bu durumda “beğenme” seçeneği çeşitli gönderiler için pek bir uygunsuz olduğundan yapılan güncellemeyle insanların duygularını farklı şekillerde ifade edebilmesi sağlandı ki bu güncellemenin platforma da dönüşü pozitif oldu. Reactions (Tepkiler) olarak adlandırılan bu güncellemedeki en popüler ikon ise 300 milyarın üstündeki kullanımıyla Kalp emojisi oldu.

Ancak bu Tepkiler ne yazık ki beğenmeme seçeneği içermiyor. Kızgın olabilirsiniz, üzgün de olabilirsiniz ancak beğenmemek Facebook’un sunduğu bir seçenek değil. Adeta “Beğenmiyorsanız tepkisiz kalmayı tercih edin” diyen platform ise şimdilerde bu tepkiyi kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Ancak tabii ki düşündüğünüz şekilde değil. Facebook “dislike” butonunu getiriyor ancak bunu Messenger’a getiriyor. Yani bir şeyi beğenmemek için karşıdaki kişiyle bire bir diyalog içinde ya da toplu konuşmanın bir parçası olmanız gerekiyor.
 
Öte yandan bu güncellemeyi Facebook’un “beğenmeme” tuşu için ilk atılım olarak görebiliriz. Kim bilir, belki kullanım sıklığına göre “beğenmeme” seçeneği Messenger’dan çıkıp kendine Facebook’un Haber Kaynağı’nda da yer bulabilir.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X