Erkek kısırlığının önemi

Trendus`un yeni yazarı Hande Sönmez, erkek kısırlığı hakkında herşeyi Tüp Bebek Ünite Bsk. olan Operatör Doktor Berrin Karakuy`a sordu...

 

 

Erkek kısırlığının önemi
Yayın Tarihi: 11.06.2010 00:00:00

Kısırlıkta erkek faktörünün önemi yaklaşık 20 yıllık kısırlık araştırmalarıyla revizyonlara uğramıştır. Bugün kısırlık sorunu olan çiftlerin % 40 kadarında sebebin tamamen yada kısmen erkeğe bağlı olduğu görülmüştür.

Erkek kısırlığının önemi ve tedavi yolları

Kısırlık tedavisinde gebelikle etkin sonuca gidebilmek için erkeğin sperm tahlilini infertilite bölümlerinde yaptırmak ve değerlendirmek son derece önemlidir. Erkeğin fertilitesi (gebelik oluşturabilme durumu) hakkında yeterli doğru bilgiye sahip olunduktan sonra kadınla ilgili araştırmalara geçilebilir.

Primer kısırlık (daha önce hiç gebelik oluşmamış) ya da seconder kısırlık (daha önce bir kez bile olsun gebelik oluşabilmiş) olsa da, gebelik isteği bir yılı geçen tüm çiftlerin ilk yapması gereken, infertilite laboratuarlarında bakılacak spermiyogram (meni inceleme) testidir. Kadınlarda olabildiği gibi erkeklerde de sonradan kısırlık oluşabilir. Erkek kısırlığı hakkında herşeyi Tüp Bebek Ünite Bsk. olan Operatör Doktor Berrin Karakuy`a sorduk...

Erkek kısırlığı nedir?

Kısırlık şikayeti olan çiftlerin sperm tahlilinde %80 oranında subnormal semen kalitesine rastlanmaktadır. Subfertil tanımına giren bu çiftlerin sperm hızı, sayısı yada şeklinde sınıra yakın bir bozukluk vardır. Ancak bu parametrelerin sınır değerleri son derece önemlidir. Çünkü sınır değerin altında kalan her bir parametreye göre çiftlerin tedavi yönü değişebilmektedir.

Erkekte en sık görülen kısırlık nedenlerini 3 ana başlıkta toplayabiliriz;

1) İdiopatik Oligoastenoteratospermi: Sebebi bilinmeyen sperm sayısı, hızı ve şeklinde üç paremetrenin de bozuk olduğu durumdur.

2)    Varikosel: Testislerde kirli kanı taşıyan damar sisteminde bozuklukdur. Varikosel ile kısırlık arasındaki ilişki günümüzde henüz netleşmemiştir. Bununla beraber varikosel ile sperm parametre bozuklukları sıkça karşılaşılmaktadır. Ancak Varikosel ameliyatıylada gebelik oranlarında artış görülmemektedir. Çünkü varikoselin spermiyogramı neden bozduğu bugün henüz kanıtlanamamıştır.

3)    Azospermi: Menide hiç sperm bulunamama durumudur. Erkeğe bağlı kısırlık şikayetinde %15 kadarı bu grubu oluşturmaktadır. Genetik hastalıklarla beraber olma olasılığı vardır.Bu grup hastalar Üroloji doktoruyla beraber takip edilerek detaylı araştırmalar sonrası testisten cerrahi yolla sperm aranması(TESE)işlemine alınır. Ancak testisten sperm bulunabilirse mikroenjeksiyon(ICSI)yolu ile gebelik şansı olabilir. 

Erkek kısırlığının tedavisi

Çeşitli tedavi müdahalelerinin gebelik oranlarını arttırdığına ait günümüz tıbbında kanıt yoktur. Gebelik isteği ile değerlendirilen çiftler infertilite (kısırlık) bölümlerinde incelemeye alınarak infertilitede (kısırlıkta) tecrübeli kişilerce değerlendirmeye alınmalıdır. Çünkü amaç şansa bırakmadan gebelikle sonuçlanabilecek etkin sonuca gitmekse, eldeki spermleri en iyi şekilde değerlendirebilecek yolda ilerlemek daha kısa yol olacaktır.Yumurta takibi, aşılama, tüp bebek uygulaması.Bu uygulamaların hangisi sizin için doğru olandır. Bu karar ile pozitif sonuçlar elde edebilir. Hastanelerin infertilite bölümleri kısırlık için size yardımcı olacak ekipman ve ekibe sahiptir. Bu konuda kendinizi rahat hissedeceğinz bir doktora başvurmak doğru bir adım olacaktır.

Haber: Hande Sönmez  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X