En Moda Davet ile Elbise Kiralamada Yeni Devir

Asya yakasının elbise kiralamasında tek olması ile tanınan `En Moda Davet` markasının kurucusu Neşe Sevgili, kurduğu markasını ve moda dünyasına ait fikirlerini anlattı.

 

En Moda Davet ile Elbise Kiralamada Yeni Devir
Yayın Tarihi: 23.03.2016 10:41:00

Neşe Sevgili` yi tanıyalım... 

 

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümünde okudum. Okul sonrası çalışma hayatıma uzun süre çeşitli firmalarda tekstil tasarımcısı olarak devam ettim. Tasarımcı olmam dolayısla moda alanında kişisel çalışmalar yapmaktan hiç kopmadım çok seyahat etmenin ve kadın olmanın getirdiği avantajı mesleğimde kazanıma dönüştürdüğüme inanıyorum...Sonuçta bir kadının ihtiyaçlarını yine en iyi modacı bir kadın anlar.

 

Bildiğimiz kadarıyla 3 çocuğunuz var, girişimcilik sizi korkutmadı mı? 

Çocuklarım doğduktan sonra çalışmaya bir süre ara verdim. Açıkçası biraz onların büyümelerini bekledim. Çocuklar büyüyünce tekrar tekstil sektörüne asıl uzmanlık alanım olan abiye kıyafetlerinin tasarımı, üretimi  işiyle tekrar geri dönüş yaptım. Ben aslında kariyer mi çocuk mu ikilemin de kalanlardan değilim ikisi de doğru planlanırsa çok rahat çözümlenebilir.  

Kendi işinize elbise kiralama işini nasıl adapte ettiniz? 

Kendi elbiselerimi tasarlarken ve pahalı modacıların ürünlerini satarken çok özel olan bu ürünlerin daha çok kişiye ekonomik sebeplerden dolayı ulaşamadığını farkettim. Ve kiralama konusunda tüm bu problemlere çözüm olduğu için iş alanıma ekledim.

Ürünleri kiralama koşullarınız neler? 

İstanbul içi için dört gün, İstanbul dışından gelen müşterilerimiz içinse altı gün kiralama yapıyoruz. Bu süre zarfı içinde ürünü bize teslim etmelerini bekliyoruz. Kargo ücreti de almıyoruz.  

Kıyafetleriniz hangi fiyat aralığında? 

Kıyafetlerimizin kiralama bedelleri dünyaca ünlü markaların modellerine göre  300 TL ile 1500 TL arasında değişkenlik gösteriyor.   

Ürünleri satın almak isteyenler alabiliyor mu? Yoksa bir tek kiralama sistemi ile mi çalışıyorsunuz? 

Hayır, iki ayrı ürün reyonumuz var; satılık reyonumuz ve kiralık reyonumuz. Her üründen adetli miktarda alıyoruz bu şekilde müşterilerimiz aynı ürünü hem satılık hem de kiralık olarak enmodadavette bulabiliyorlar. 

Nereden almayı tercih ediyorsunuz ürünleri? 

Ürünlerimizi genel olarak İtalya, Fransa, İspanya ve Amerika gibi ülkelerden bizzat gidip ben ve asistanım alıyoruz. Özenle ünlü modacıların ve markaların en ilgimi çeken, göz alıcı parçalarını seçiyorum. Aslında ben müşterilerimin moda sektöründeki profesyonel gözüyüm bir nevi “moda gurmesiyim” diyebiliriz. Aslında herkesin dünyayı ve modayı takip etmesi gerekmiyor bizim gibi uzmanlar; modayı takip edenler adına bu seçimleri tüm dünya üzerinde yapabilirler ve bizde enmodadavet ailesi olarak sektörde bu seçimleri en iyi yapan firmalardan biriyiz; bu yüzden  müşterilerimiz bizde en iyi ürünleri bulabileceklerini bilerek geliyorlar Tabii yalnızca yurt dışından ürün almıyoruz ülkemizdeki ünlü modacıların ve markalarında özel tasarımlarını takip ediyor ve mağazamızda bulunduruyoruz.  

Sizce Türk kadını nasıl giyinmekten hoşlanıyor? 

Türk kadını toplum kurallarına aykırı olmadıkça dekolteyi sever. Ancak ölçüsü kaçmış aşırı dekolteyi sevmez. Yerine göre giyinmeyi de çok iyi bilir. Biz ürünlerimizde bu algıya göre seçimler yapıyoruz. Bize gelen müşteri profili ne istediğini biliyor ve geldiği zamanda bizde aradığını mutlaka buluyor. Ürün koleksiyonumuzu en kolay şekilde enmodadavet Instagram hesabından veya Bağdat Caddesi`ndeki mağazamızdan rahatlıkla görebilirsiniz. Müşterilerimiz daha çok zarif ve ışıltılı modelleri istiyor. Gelen kişi de bu yönde doğru tercihleri yapıp gidiyor. Biz de yurt dışında kıyafetlerimizi seçerken bunlara dikkat ediyoruz. 

Şüphesiz ki bir kiralama mağazasında en önemli konulardan biri temizlik ve ürünün zamanında müşteriye teslimi, ürünlerin hijyenini nasıl sağlıyorsunuz? 

Birçok firmada elbiseyi müşteriye teslim ederken temizletiyorlar. Yani askıda günlerce o elbise bir nevi pis kalıyor. Dolayısıyla hijyenini kaybediyor. Bizde elbise kiradan geldiği anda temizlemeye gidiyor. Askıda sürekli temiz kalıyor yani. Hatta bir defadan çok denendiğinde dahi temizlemeye yollanıyor. Çünkü bu konu benim işimde çok hassas bir nokta. Ben bu işi yapmıyor olsaydım, başta temizlik beklerdim. O yüzden bende karşı taraftan ne bekliyorsam şuanda da işimde onu yapıyorum.  Ayrıca özel günlerde ürün tesliminde olabilecek aksamalar çok sıkıntılı olabilir, bu yüzden bu konuda çok hassas çalışıyoruz. 

Mezuniyet yaklaşıyor, o özel gece için genç kızlarımıza önerileriniz var mı? 

Biz büyük bir yaş aralığına hitap ediyoruz. 18-50 yaş arası diyebilirim. Artık kadınlarımız kendilerine çok iyi bakıyorlar, moda alanında yaş kavramının bir anlamı yok, her yaşın ayrı bir güzelliği var, `En Moda Davet`te her yaşa uygun seçimler bulmak mümkün.

Bizim elbiselerimiz arasında ünlü markaların sade kısa modelleriyle beraber ışıl ışıl taşlı gece kıyafetleri de bulunmaktadır.  Genç kızlarımıza kıyafet seçiminde önerimiz kendilerini şık gösteren ama zarafetten ödün vermeyen yaşlarına ve gidecekleri mekana uyumlu elbiseleri tercih etmeleridir. 

Beğendiğiniz tasarımcılar... 

Yabancı tasarımcılardan Ellie Saab`ı çok beğeniyorum. Ayrıca Türkiye`de tekstil ve moda sektörü çok gelişti. Çok iyi Türk tasarımcılar var, hepsini burada  sayamayacağımız için isim vermek çok doğru olmaz, ama severek takip ettiğimiz ve beraber çalıştığımız birçok modacı arkadaşımız var.

Sizce sosyetenin en şık isimleri... 

Sosyete yerine giyinmeyi bilen kadın denmesi daha doğru bence Derin Mermerci, Arzu Sabancı gibi isimler çok zarif. 

Mağaza açıldığından beri hatırı sayılır bir büyüme sağlandı, bu yükselişin sırrı ne? Yeni girişimcilere önerileriniz var mı? 

Elbette var; ilk koşul  “İşin kuralını müşteri koyar” gerçeğini unutmasınlar ve müşteriden geri dönüşleri ciddiyetle dinleyip mutlaka çözümler bulsunlar. Ayrıca sevmedikleri işi yapmasınlar işiniz moda ve kadınsa çok disiplinli titiz çalışmalısınız ve değişmez kurallarınız olmalı.

En Moda Davet Adres: Caddebostan mahallesi, Yener sokak, Yuvam apt no:1 -Bağdat Caddesi

Telefon: 

0216 331 34 34

0532 342 91 97

enmodadavet@hotmail.com

http://enmodadavet.com

instagram/enmodadavet

Haber: Gizem Gülmek  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X