Düzenli Bir Mutfak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Mutfağınızın temiz olması tamamen alışkanlıklarınızla alakalı.

 

Düzenli Bir Mutfak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey
Yayın Tarihi: 1.06.2016 10:19:00
Yemek yapmayı sevmiyor musunuz? Her mutfağa girişinizde biraz burun kıvırıp mikrodalgada ısıttığınız hazır yemekleri mi yiyorsunuz? Ve dürüst olmak gerekirse, bulaşık süngerinizi en son ne zaman değiştirdiğinizi ve tezgahı temizlediğinizi hatırlamıyor musunuz? Görünüşe göre mutfakla aranız pek iyi değil.
 
New York Times’ın çok satan yazarı Marie Kondo’nun The Life-Changing Magic of Tidying Up kitabından sizin için bazı öneriler derledik. Bazı yeni günlük alışkanlıklar edinmeniz gerekse de sonuçtan memnun kalacağınızdan eminiz.
 
- Tezgahın Üzerindeki Her Şeyi Kaldırın
 
Kahve makinesi, kavanozlar derken bu biraz zorlu bir iş gibi görünebilir. Yine de mutfak tezgahınızın gerçekten temiz olması için üzerindeki her şeyi kaldırdıktan sonra silmenizde fayda var.
 
- Kullandıktan Sonra Silin
 
Marie Kondo, düzenli bir mutfağın sudan ve yağdan arındırılmış olması gerektiğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki sıçrayan su ve yağları hemen süngerle silmelisiniz.
 
- Bulaşık Deterjanını ve Süngerini Lavabonun Altında Tutun
 
Bulaşıkları yıkadıktan sonra bu ikiliyi lavabonunu altındaki bir sepete koyun. Bu sayede mutfağınız daha düzenli görünecektir.
 
- Çöpleri Lavabonun Altında Tutun
 
Çöp kovanızı mutfağın orta yerine koymak yerine onu lavabonun altındaki dolabın içinde muhafaza edin.
 
- Bulaşıkları Bekletmeyin
 
Yemekten sonra bulaşıkları ya makineye yerleştirin ya da bir an önce yıkarak durulayın ve yerlerine kaldırın.
 
- Buzdolabınızın %30’unu Boş Bırakın
 
Kalan yemekleri veya marketten yeni aldıklarınızı düzgünce yerleştirmek için her zaman buzdolabınızın içindeki bir rafı boş bırakın.
 
- Her Şeyin (Ocaktan Uzak) Bir Yeri Olsun
 
Yemek pişirirken sıçrayan yağın ve sosun diğer her şeyi lekelemesini önlemek için ocağın yanında kavanoz, şişe gibi şeyler bulundurmamaya özen gösterin.
 
Fotoğraf: Shutterstock  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER DEKORASYON HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X