Domuz Gribi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. İstanbul Rumeli Üniversitesinin Uygulama Hastanesi olan REYAP Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahime Koç domuz gribi hakkında bilmeniz gerekenleri ve çocukların bundan nasıl korunacağını anlattı.

 

 

Domuz Gribi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Yayın Tarihi: 24.01.2020 13:15:00
Domuz gribinin belirtileri neler?

İnfluenza ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, kırgınlık, öksürük ve baş ağrısı şikayetleri ile başlıyor. Bazen karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de bu belirtilere eşlik ediyor. Çocuğunuzda bu bulgular var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çocukların büyük çoğunluğunda 3-7 günde tedavi ile düzelmesine rağmen kronik hastalıkları olmayan çocuklarda dahi ciddi seyirli olabiliyor, hatta ölümlere bile sebebiyet verebiliyor.


Domuz gribi nasıl bulaşır? Domuz gribinden en çok kimler etkilenir?

İnfluenzanın insandan insana yakın temas, damlacık yolu ile bulaştığını söyleyen Uzman Dr. Rahime Koç "İnfuenza sıklıkla Ekim ayı ile Mayıs ayının sonuna kadar görülebilmekte. Bu salgınlar sırasında en çok okul çağı çocuklar etkileniyor. Ortalama olarak sağlıklı çocukların %40-50 si bu virüsten etkilenmekte. 24 aydan küçük çocukların ve 65 yaştan büyük yetişkinlerin hastaneye yatış oranları daha fazla. Bu hastalıktan ani ölüm gibi sonuçlar doğurabilir, hem kronik hem de daha önce sağlıklı olan çocuklarda görülebilmektedir’’ diyor.


Kuluçka süresinin ortalama 1-4 gün arasında olduğunu söyleyen Koç uyarıyor: ‘’Burun sürüntü örnekleri hastalık başlangıcından hemen sonra tercihen ilk 4 gün içinde alınmalı. Çünkü virüs çoğalması o günden sonra önemli derecede azalmaktadır. Teşhiste dikkatli klinik değerlendirme hayati önem arz ediyor. Çünkü test sonuçlarında yanlış pozitif ya da negatif değerler görülebilir. İnfluenzada erken teşhis ve ilk 48 saat içinde tedavinin başlanması hayati önem arz eder."


Domuz gribinde aşının önemi

Virüsün çocukların hasta etmesini önlemek için en iyi yolun aşılatmak olduğunu belirten Uzman Dr. Rahime Koç ‘’Mevsimsel aşıya dahil edilmek üzere seçilen influenza virüs aşıları her yıl değişebilmektedir. Aşılar A ve B tipi influenza virüslerine karşı geliştirilmiştir. 6 ay ve daha büyük yaşlarda ki tüm bireyler her yıl aşılanmalıdır. 9 yaş ve üzeri yılda 1 kez aşılanmakta iken 6 ay – 8 yaş arasındaki çocuklar 2 kez aşılanmaktadır. Hastalığa karşı koruma 2. dozdan sonra 1-2 hafta içerisinde elde edilmektedir’’ şeklinde konuştu.


Domuz gribinden korunmanın yolları
 
  • Elleri sık sık yıkamak.
  • Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak.
  • Ev ve iş yerlerini sık sık havalandırmak.
  • Hasta bireylerin kalabalık ortamlara girmemesi.
  • Hapşırık ve aksırıklarda ağzınızı mendille kapatmak. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X