Dışarıda yemek kaç kalori?

Dışarıda yemek ne kadar sağlıklı?

 

 

Dışarıda yemek kaç kalori?
Yayın Tarihi: 15.06.2010 15:25:00

Çocuk Menüleri

Fast food restorantlarda bulunan çocuk menüleri kalp düşmanı yiyecekler listesinde en üst sırada yer alıyor. Tabi eğer erken yaşta kalp krizi geçirmeye niyetiniz varsa porsiyonların küçüklüğü bir dezavantaj olabilir. Çocuklar içinse, bu tür yiyecekler tüketmek, 30 yaşından önce kalp krizi geçirmenin en ideal yolu. Birçok çocuk menüsünün olmazsa olmazı peynirler, tavuklar ve sosisler; kalp krizi riskini arttıran doymuş yağ ve tuz içeriyor. Yiyeceğinizin yanında soda içmeniz ise yalnızca yemeğin kolay yakılmasını kolaylaştırarak obeziteyi engelliyor, ancak kalp krizi riskini azaltmıyor.


Süpermarketteki hazır yiyecekler

Bu tür yemekler genelde fast food yemek kadar zararlıdır. Mayonez, ketçap gibi soslarla yemeğinizi süslemeyi seviyorsanız ve salata yemiyorsanız, daha da kötü. Hazır yemek yemeyi planlıyorsanız en azından paketin üzerindeki kalori değerlerine dikkat edin. Ne yazık ki bu tür yiyeceklerin tüketimi her gün biraz daha artıyor.


Sağlıklı restoran yemekleri

Listenin sürprizine geldik. Bunun nedeni ise sağlıklı olduğu söylenen yiyeceklerin çoğunun aslında sadece alternetif yiyeceklere oranla daha sağlıklı olması. Biraz daha ayrıntılı olarak bakmak istersek salataları örnek verebiliriz. Tavuklu Sezar salata birçoğumuzun favorisidir. Ancak ne yazık ki yaklaşık olarak 1300 kalori, 2200 mg sodyum ve 80 gram yağ içermektedir. Birçok restoranın salatası bu yağları ve tuzu içerir.
Bir diğer sürpriz ise hindi burger. Evde yaptığınız bir hindi burger yaklaşık 250 kalori ve 8 gram yağ içerirken, dışarıdan sipariş verdiğiniz bir hindi burgerde yaklaşık olarak 1200 kalori ve 70 gram yağ bulunur. Soğan halkaları ise kan basıncını azaltan sülfitler içerir ve kalp krizi riskini arttırır.
Kısacası sağlıklı yemek yaptığını iddia eden yerlerden yemek yediğiniz için kolesterolünüzü ölçtürmeyi ihmal etmeyin.


Çin Yemeği

Çin yemeği demek yerine ülkemizde ve yurt dışında birçok ülkede Çin yemeği olarak satılan yemekten bahsettiğimizi belirtelim. Değişkenlik gösterse de, her bir porsiyon yaklaşık olarak 1800 kalori, 7500 mg sodyum ve 70 gram yağ (13 gramı doymuş) içerir. Eğer gerçek Çin yemeği yemek istiyorsanız ve Çin'e ya da Tayvan'a gidecek durumunuz yoksa, en azından gittiğiniz restorant müşterilerinin Çinli olmasına özen gösterin. Aksi taktirde yediğiniz yemek size kolesterol olarak geri dönecektir.
Aynı şeyleri İtalyan ya da Meksika yemeği gibi diğer etnik yemekler için söylemek de mümkün. Gerçekleri her zaman taklitlerinden çok daha sağlıklıdır. Özellikle Çin yemekleri içeriğindeki sebzeler sayesinde çok sağlıklıdır.


Restorantlardaki başlangıçlar

Aslında başlangıç kelimesinin yalnızca salata ve çorba için kullanılması gerek ama birçok sağlıksız yemek, menülerin başlangıç bölümünde karşımıza çıkar. Mesela kızarmış peynirler yaklaşık 1200 kalori, 81 gram yağ (39 gramı doymuş) ve 1500 mg sodyum içerir. Aynı yemeğin normal boyutlarda servis edilenleri ise yaklaşık 3000 kalori ve 182 gram yağ içerir. Sonuç olarak başlangıçların aslında kalori ve yağ bakımından normal bir yemekle eşdeğerdir.
Unutmadan söyleyelim; bu listedeki yiyeceklerin yarattığı riski maksimum seviyeye getirmenin yolu sigara içmekten geliyor.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X