Vücudumuzun Savunma Mekanizması Oluşturduğu 9 İlginç Şey


1 / 3

Vücudumuzun Savunma Mekanizması Oluşturduğu 9 İlginç Şey


 

Vücudunuzun yaşam döngüsünü çözmek tahmin ettiğinizden daha da zor olabilir. Haftanın 7 gün, 24 saati bizi korur ve dışardan gelen tehlikelere karşı da ilginç bir savunma mekanizması oluşturur. İşte vücudumuzda gözlemlediğimiz ama daha önce nedenini hiç düşünmediğimiz 9 şey:
 
Uykuda düşme hissi

Uykunuzun tam ortasında düşme hissi gelir ve bir anda uyanırsınız ya; aslında o an, nefes alıp verme hızınız yavaşlıyor ve bunun sonucunda da kaslarınız ani ve kısa süren kasılmalarla tepki veriyor.

Bunun sebebi ise beyin, uyuyan kişinin nefes alıp vermesinde azalma görünce ve kasların bir anda rahatlamaya çalıştığını fark edince bunu “ölüm habercisi” olarak algılıyor ve bu yüzden sizi sarsarak uyanmanızı sağlıyor. “Ölüm habercisi” derken de hemen bunu ölüm olarak algılamayın. Bu tamamen tepkiyi anlatmak için kullanılan bir terimden ibaret…


 
Tüylerin diken diken olması

İlginç bir şey duyduğunuzda tüyleriniz diken diken olur ya işte bunun çok farklı sebebi var. Vücudunuzda tüm tüylerin bir anda diken diken olmasının tek nedeni, derimizin üzerindeki gözeneklerin arasından geçen vücut ısısının bir anda düşmesiymiş meğer.
 
Esnemek

Öyle bir an gelir ki esnemenizi bir türlü durduramazsınız. Hatta çoğumuz bu kadar esnemenin ardından uykusunun geldiğini sanıp, esneye esneye yatağa doğru yol alır. Fakat bunun göstergesi: beyninizin gün içerisinde gereğinden fazla yorulduğu, fazla bilgi depoladığı ve rahatlamaya ihtiyacı olduğudur.
 


ÖNCEKİ
1 / 3
SONRAKİ


 

 EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER SAĞLIK HABERLERİ

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X