Sağlıklı Bir Yaşama Sahip Olmak İçin Gerçekten Ne Yapmalı?


1 / 6

Sağlıklı Bir Yaşama Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler


 

Bugüne kadar “sağlıklı yaşam” konusunda birçok şey okumuş ya da duymuş olabilirsiniz. Ama insan ne kadar çok bilgiye sahip olursa olsun bir türlü emin olamıyor. İşte bu yüzden biz de oturduk ve kahve eşliğinde İç Hastalıkları denince akla ilk gelen isimlerden Haşmet Pamuk ile doğru beslenmeden tutun Check-up alışkanlığı ve bu alışkanlık sayesinde ölümcül hastalıklara bile nasıl meydan okuyacağımızı konuştuk.
 
Size önerimiz kendinize en az 5 dakika ayırıp, hem fiziksel hem de ruh sağlığınız için röportajı büyük bir keyifle okumanız…
 
Merak edilen konulara girmeden önce kendinizi okurlarımıza kısaca tanıtabilir misiniz?

Ben 1961 yılında İstanbul’da doğdum.  Orta öğretimimi İstanbul Alman Lisesi’nde yaptım. 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesine girdim. Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları bölümünde göreve başladım. Onun bitiminde ise 1 seneliğine Almanya’ya gittim. Freiburg Üniversitesi’nde Metabolizma, Karaciğer, Tiroid, Ultrason ve Gastroskopi üzerine eğitim aldım daha sonra da Türkiye’ye döndüm. Dönüşümün ardından İntermed Tıp Merkezi’nde Dahiliye Uzmanı olarak çalışmaya başladım. İntermed Tıp Merkezi’nde yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra Medica Tıp Merkezi’ne geçtim. 2003 yılından bugüne kadar da Medica Tıp Merkezi’nde Genel Dahiliyece olarak çalışmaktayım. Ağırlık noktalarım ise Gastrotoloji, Karaciğer, Metabolizma ve özellikle de Tiroid hastalıklıları…
 
Çoğumuzun hala tam olarak bir bilgiye sahip olmadığı Tiroid hastalığı ile ilgili konuşabilir miyiz? Tiroid tam olarak nedir? Ülkemizde yaygın bir rahatsızlık mıdır? Ve en önemlisi de tiroid değerlerine herkes mutlaka baktırmalı mı yoksa sadece semptomları görülünce mi acil doktorumuza başvurmalıyız?
 
Dünyada 3 ülke var ki bunlar Tiroid hastalığının en çok görüldüğü yerlerdir ve ne yazık ki bunlardan biri Türkiye, diğerleri ise Japonya ve Almanya.
 
Bu ülkelerde değişik nedenlerden dolayı Guatr adını verdiğimiz Tiroidin büyümesi, nodül yapması gibi olaylar çok görülmekte. Dolayısıyla ülkemizde genel Check-Up’larda, Tiroidin ultrasonla mimarisinin tanımlanması çok önemli! Mimarisi tanımlanırken de kan tahlillerindeki değerlere bakılarak tiroidin işlevine bakmak gerekiyor.
 
Ülkemizde özellikle Tiroidin az çalışması anlamına gelen Hashimoto fazlasıyla gözlemleniyor. Bu hastalığı yaşayan hastalarımız da kendinde bu rahatsızlığın olduğundan habersiz kilo alma, halsizlik, depresif ruh halleri gibi belirtiler yaşıyor.
 
Tiroid rahatsızlığını spesifik olarak Türkiye için konuşmak gerekirse, Tiroid mutlaka işlevsel ve mimari olarak kontrol edilmesi gereken bir organ.


ÖNCEKİ
1 / 6
SONRAKİ


 

 EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER SAĞLIK HABERLERİ

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X