Dekorasyon Hataları

Evinizi dekore etmek sanıldığı kadar zor değil. Üstelik eğlenceli de! Küçük dokunuşlarla mükemmel görünümler elde edilebilirsiniz. Ama ufak hatalarla da evinizin bütün dinamiğini bozabilirsiniz. Şimdi o hatalara bir göz atın...

 

 

Dekorasyon Hataları
Yayın Tarihi: 15.09.2015 10:34:00

1) Bütün mobilyaları duvara dayamak

Mekan küçükse yapacak çok da fazla bir şey yok dediğinizi duyar gibiyiz. Ama yine de bir şeyleri ortaya çekmek, farklı yerleşimler yapmak mümkündür. En basiti yemek bölümüyle salonu ayırmak için yapacağınız çift taraflı kullanıma sahip kitaplık bile bu görüntüyü kırmaya yetecektir. Aksi takdirde ortasında dans pistine yer açmak için eşyaların duvar kenarına dizildiği hissi yaratan o acayip manzaraya sebep olacaksınız

2) Takım halinde mobilya almak

Bu konuda çok kampanya ve indirim olduğundan dolayı bütün mobilyalar takım alınıyor. Bu da çok sıradan bir görünüşe sebep oluyor. Evinizi bir anda kurmaktansa, yavaş yavaş, keyifle dekore edin. Acele edip tekdüze bir dekorasyon yapmayın.

3)Küçük parça halılar

Parça halılar oda zemininin kenarlarından ortalama 30-38 cm daha içeride olur. Bundan daha az alan kaplayan küçük halılar odada çok küçük ve anlamsız kalabilir. Kanepe, koltuk ya da büfenin ön ayakları halının kenarına oturmalı. Böylece mobilyalar havada yüzüyormuş etkisi yaratmaz.

4) Duvarda pastel renkler

Pastel renkler duvarda her zaman iyi durmaz. Eğer boyayacağınız mekan büyükse farklı renk geçişleri ve tonlamalarla derinlik kazandırabilirsiniz. Açık plan bir yaşam alanınız varsa ana rengi seçtikten sonra bir ya da iki ton koyu rengiyle alan geçişlerine imkan tanıyın. 

5) Tabloları çok yukarıya ya da çok aşağıya asmak
 
Tablolar ya da birden çok çerçeveden oluşan sanat eseri öbekleri için ortalama boya sahip bir insanın göz hizası esastır. Daha aşağıya ya da daha yukarıya astığınızda şaşkınlık yaratan, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye yol açarsınız. 
 
6) Eşyaları bir arada kullanmak
 
Birbirine uymayan pek çok şeyi bir arada kullanmanın en kolay yolu odanın yerleşiminden sonra aksesuarların yüzde 30`unu çıkartmaktır. Böylece odada yeni tarz aksesuarlar için yer açılmış olur.
 
7)Tek bir aydınlatma elemanına yüklenmek
 
Tek bir avizeyle, hatta çok büyük, heybetli bir avizeyle, evin bütün aydınlatma ihtiyacını karşılayabileceğinizi düşünmek de hatalardan biri.. Farklı ışık kaynaklarının, endirekt aydınlatmaların da dekorasyona katkısı büyük. Abajur ve lambaderlerle farklı ışık kullanımına gidebilirsiniz. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER DEKORASYON HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X