Çocuklar da Gözlük Takmalı

Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan, çocukların da güneş gözlüğü takmaları konusunda aileleri uyardı.

 

Çocuklar da Gözlük Takmalı
Yayın Tarihi: 11.05.2016 11:51:00

Çocuklar için de gözlük takmak çok önemlidir. Eğer herhangi bir göz bozukluğu yaşanıyorsa mutlaka gözlük doktor kontrölünde kullanılmalıdır. Herhangi bir bozukluk yok ise çocuklar 3-4 yaşından itibaren gözlük takmalılardır.

Çocuklarınıza güneş gözlüğü alırken bunlara dikkat edin;

-Camı kırılmaya dirençli olmalıdır. Polikarbonattan yapılmış camlar diğer organik reçinelerden kırılmaya 10 kat daha dayanıklıdır.

-Yüzde 100’e yakın UVA filtreli olmalıdır. Polikarbonat yapısı gereği UVA’yı yüzde 100’e yakın bloke ederken diğer organik camlarda kaplama gereklidir. 

-Çerçeve de kırılmayan metaryelden üretilmiş olmalıdır.

-Çerçeve yüzü tamamen saran tipte olmalıdır.

-Gözlüğün düşmesini engellemek için meteşesi yaylı olmalı veya arkadan elastik bir bantla tutturulmalıdır. 

-‘Ucuz’ gözlüklerden kaçınılmalıdır. ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan toplatılmıştır. Çocuk ciltlerinin ince olduğu ve toksik maddeleri çok daha kolay emebileceği unutulmamalıdır.

  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER ANNE VE ÇOCUK HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X