Çocuğunuza Sportmenliği Öğretmenin 7 Yolu

Futbol veya basketbol sahasının dışına taşacak bir hayat becerisi ile çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Çocuğunuza Sportmenliği Öğretmenin 7 Yolu
Kaynak: Shutterstock  |  Yayın Tarihi: 13.09.2016 00:00:00
Sportmenlik, çeviklikle birleştiğinde, tüm hayata yayılabilen bir beceriye dönüşür. Çocuğunuzu bir spor aktivitesi ile tanıştırdığınızda onu sadece bu spor dalında geliştirmekle kalmazsınız; ona hayat boyu kullanabileceği bir centilmenlik de kazandırırsınız.

Peki çocuğunuza sporun bu derin anlamını ve kendisinde yaratacağı etkiyi nasıl aktarmalısınız? İşte çocuğunuza sportmenliği öğretmeniz için 7 ipucu…

1. Çocuğunuzda sportmenlik hakkında konuşun. Ona spor yaparken ve hatta arkadaşlarıyla oyun oynarken bile ‘adil’ ve ‘hakkaniyetli’ olmanın ne demek olduğunu anlatın.

2. Çocuğunuzun koçunun onlardan ne beklediğini öğrenin. Belirlenen hedefte çocuğunuza destek olun. Kendisini takımla birlikte hareket etmesi konusunda destekleyin.

3. Hile yapmanın asla kabul edilemez olduğunu aktarın. Spor müsabakalarının yanı sıra hayatın genelinde de kurallara uyması gerektiğini gösterin.

4. Sporda iyi olduğunu görmesini sağlayın. Katıldığı antrenmanlara ve müsabakalara giderek ona destek olun.

5. Kötü davranışları konusunda onu uyarın. Eğer sportmenliğe aykırı tavır ve tutumda olduğunu görürseniz onunla geç olmadan konuşun.

6. Kazansa da kaybetse de onunla gurur duyun. Her iki durumda da desteğiniz görmek onun oyunda kalmasını sağlayacaktır.

7. Neyin önemli olduğunu unutmayın. Nasıl kazanmak her şey demek değilse, kaybetmenin de oyunun bir parçasıdır. Önemli olan spor yaparken kazanılan becerilerdir, unutmayın.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER ANNE VE ÇOCUK HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X