BOM Akademi Kış Kupası`dan Abide Gülel Röportajı

BOM Akademi Kış Kupası`nın tek kadın pilotu olan Abide Gülel ile sizler için bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajın sonunda motorsporlarına ilgimiz

 

BOM Akademi Kış Kupası`dan Abide Gülel Röportajı
Yayın Tarihi: 25.01.2016 14:02:00

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1985 Antalya doğumluyum, avukatım. İstanbul ve Antalya’da mevcut iki hukuk bürom var. Aynı zamanda Nükleer Hukuk Birliği Türkiye Başkanıyım.

Günleriniz oldukça yoğun geçiyor olmalı... Peki motorsporlarına olan tutkunuz ne zaman başladı?

Eski patronum, şimdilerde ise müvekkilim olan Finlandiya uyruklu yatırımcım vasıtası ile 5 sene önce Finlandiya’da sokak yarışı ile başladım. Tabii ki ilk başta korktum, fakat birkaç küçük kazadan sonra vazgeçilmez bir hobiye dönüştü. Avrupa Şampiyonu Janne Tuohinho ile de bu sayede tanıştım ve onunla yarışmaya başladım. Yoğun iş hayatında en kolay vakit bulabildiğim şey sanırım motorsporları.

Kadın olarak, herkesin erkek sporu olarak baktığı sporu yapmak ve bu ortamda bulunmanın nasıl bir şey olduğunu biraz anlatabilir misiniz?

Bazen ben de pistte arabanın içerisindeyken `ne işim var burada` diyorum; ama aslında bu işin erkeği kadını yok. Dünyada bunun birçok örneği var. Daha fazla vakit ayırabilsem mix yarışlarda birçok karşı cinsi geride bırakabileceğimden eminim. Bu cinsiyet değil cesaret işi bence.

Çok haklısınız! Bu spora başlamak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler?

Daha farklı, yapılmışı yapmayı sevmeyen hemcinslerime muhakkak tavsiye ediyorum. Türkiye’de BOM Akademi gibi organizasyonlarda sıfırdan başlayabiliyorsunuz. Nitekim benim co-pilotluktan pilotluğa geçişim de BOM Akademi sayesindedir.

Motorsporlarını destekleyici özel bir spor ya da çalışma yapıyor musunuz?

Vakit buldukça BOM Akademi eğitimlerine katılıyorum. Ayrıca yurtdışındaki bazı organizasyonlarda da yarışıyorum. Hiçbir şey yapmazsam go karta gidiyorum!

Kadın olarak piste ya da parkura çıkmadan önce özel bir bakım vs. uyguluyor musunuz?

Makyaj bile yapmıyorum. Orada kadın olarak bulunuyormuşum gibi gelmiyor. Amaç minimum zararla maximum hızda pisti geçmek. Ama BOM Akademi`nin ilk yarışı öncesi manikür yaptırıp fön çektirmiştim.

Bunu bir hobi olarak mı yapıyorsunuz?

Hobi olarak yapıyorum, ev hanımı olsam veya daha az yoğun bir işim olsa şüphesiz ikinci mesleğim bu olurdu.

Peki bize biraz da BOM Akademi’den bahsedebilir misiniz?

BOM Akademi, 2008 yılından bu yana ulusal ve uluslararası 170’e yakın yarış şartı olan Borusan Otomotiv Motorsport’un sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen ve defansif, performans, motorsporları gibi ileri düzeyde sürüş eğitimi veren bir kuruluş. Ben BOM Akademi ile bir müvekkilimin özel organizasyonu sırasında tanıştım. Bu organizasyonda BOM Akademi ile “Performans Sürüş Eğitimi” aldık. Gerçekten çok başarılı, eğitici ve bir o kadar da eğlenceli bir organizasyondu. Her şeyden önce kendi araçlarınızla veya trafikte yaşayamadığınız deneyimleri ve ileri sürüş tekniklerini güvenli bir ortamda eğitmenler eşliğinde tecrübe ediyorsunuz. BOM Akademi eğitiminden sonra kendimi sürekli hızlı ve daha dikkatli otomobil kullanırken bulmaya başladım.

BOM Akademi’de tek kadın pilot olmak nasıl bir duygu?

Çok keyifli ve güzel bir duygu. Ben hep BOM Akademi içinde kadınlar kategorisi şampiyonuyum. Bir de akademide tek kadın pilot olarak bir dediğimi iki etmiyorlar centilmen pilot arkadaşlarım.

Önceden co-pilotluk yapıyordunuz şimdi sürücü koltuğundasınız. Sürücü koltuğunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Kesinlikle çok daha zor ve bir o kadar heyecanlı. Ben co- pilotluk yaparken çok güvendiğim bir pilotla yarışıyorum. Pilotluk yaparken ise kendime güvenmek ve sürekli aynalara bakmak zorundayım. Aslında birbirinden oldukça farklı işler. İkisinden birini seçmem gerekir ise kesinlikle güvendiğim bir pilotun co pilotu olmak derim.

BOM Akademi Kış Kupası hakkında Trendus okurlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bence tekrar eden organizasyonları takip etmeliler. Çünkü organizasyon başta sosyal olarak benzer hobileri olan kişiler ile iletişimde olmanızı sağlıyor. Bence hayatınızda muhakkak katılmanız gereken trafikte yaşayamadığınız deneyimleri yaşatan aynı zamanda öğretici bir organizasyon. Hiç pişman olunacağını düşünmüyorum. İleride çocuklarımın vites değiştiremediğim veya pist dışına çıktığım in car videolarımı izlerken çok keyif alacaklarından eminim. 

Detaylar için www.bomakademi.com`a tıklayabilirsiniz.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X