Beslenme alışkanlığı kazandıran diyet

Bu diyet reçetesi ile ilk hafta 4-5 kilo fazlalığı olanlar 1-1,5 kilo verebilir. Diyet yaparken kazandığınız beslenme alışkanlıklarınızı yaşam şekli haline getirin.

 

 

Beslenme alışkanlığı kazandıran diyet
Yayın Tarihi: 3.06.2010 16:28:00

Kahvaltı

2 karper kadar az yağlı tercih edilen peynir, 4 adet yeşil veya siyah zeytin, 1 dilim tahıllı veya çavdar veya kepekli ekmek, kabuklu domates ve salatalık, şekersiz çay


Öğle

1 küçük tabak etli veya zeytinyağlı sebze yemeği, yarım kase az yağlı yoğurt ya da ayran, 1 dilim çavdar ekmeği, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış karışık mevsim salatası.

İkindi

1 adet ya da 1 kase meyve( 1 adet elma, 1 adet muz, 1 kase çilek, 1 kase erik ya da armut)

Akşam

3 adet ızgara köfte ya da 1 küçük tavuk but ya da yarım adet tavuk göğüs ya da 1 adet orta boy balık, 1 dilim çavdar ya da kepek ekmeği, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış karışık mevsim salatası


Yatarken

1 adet ya da 1 kase meyve(1 elma, 1 muz, 1 çilek, 1 kase erik ya da 1 adet armut)

Öneriler

*İnce kıyafetle kilonuzu, ayakkabısız boyunuzu ölçünüz. Beden Kitle endeksini aşağdeki formüle göre hesaplayınız:
Beden Kitle İndeksi = Ağırlık(kg) / Boy / super 2/ nosupersub (m)

* Beden kitle İndeksinize göre şişmanlığınızın derecesini bulun.

Normal 20-24,9
Hafif şişman 25-29,9
Şişman 30-39,9
Morbid şişman 40 ve üzeri


*Ayaktayken belin en ince kısmı ile kalçanın en geniş olan kısmını ölçün. Eğer bel/kalça oranı kadınlarda 0.8 cm, erkeklerde 0.9cm üzerinde ise abdominal yağ kitlesi fazlalığı vardırve çeşitli hastalıklar için risk faktörüdür.

*Güvenilir kilo verimi haftada 0.5-1 kg arasındadır. Ancak bu değer vücut yağ kitlesi fazlalığı, diyete uyum, düzenli fiziksil aktivite ile değişmektedir.

*Bu güvenilir tartı kaybının amacı; verilen kilonun geri alınmasını önlemek, uzun sürede beslenme tedavisi sonucunda yeme alışkanlığı ve fiziksel aktivite ve paternlerinde değişikliğinin sağlanmasıdır.

* Ekisk veya fazla yemeyiniz.


*Öğün atlamamaya özen gösterin.


* Yatmadan en az iki saat önce yemek yeme işlemini bitirin.


* Yemekleri yavaş yavaş yiyiniz.


*Öğünler arasında mesafe bırakınız.


*Şekersiz sınırsız çay içilebilir. Tercihiniz ada çayı, ıhlamur veya yeşil çay olsun.


*Haftada en az üç kere orta tempo yürüyüş yapın.


*Nadir olmak şartı ile alkol tüketmikistersiniz1 adet mevye yerine 1 küçük kadeh şarapya da az miktarda rakı, votka, cin veya viski içilebilir.


*Bu diyetle birlekte günde bir kutu diyet kola, iki fincan şekersiz kahve, bir şişe meyveli ya da soda tüketebilirsiniz.


*Meyveleri kabuklu tüketmee özen gösterin.


*Yemeklerinizi hazırlarken fırınlama, haşlama, ızgara ya daçok az sıvı yağla teflon tavada pişirkg, 5-10 kg fazlalığı olanlar ilk hafta iniz.


*Bu diyet reçetesi ile ilk hafta 4-5kg fazlalığı olan bireyler 1-1,5 kg daha sonra 0.8 kg, 5-10 kilo fazlalığı olanlar ilk hafta 1.5-2.5 kg daha sonra 0.8-1 kg, 1 kilonun üzerinde olanlar ilk hafta2-3 kg daha sonra 0.8-1 kg arasında kilo verirler.

 

Beslenme ve Diyet uzmanı

SelahattinDönmez
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X