Acil durumda yapmayın!

Acil durumlarda, panik halinde yapabileceğimiz ama kesinlikle yapılmaması gerekenler ve nedenlerini sizin için yazdık.

 

 

Acil durumda yapmayın!
Yayın Tarihi: 22.07.2010 12:14:00

Ciddi bir kazada yaralanmış birini yerinden kesinlikle oynatmayın ya da başka bir yere taşımaya çalışmayın.

Çünkü: Boynu k��rılmış, göğüs kafesi ya da omurgası zedelenmiş olabilir. Bu durumda yerinden oynayan kemikler organlara zarar verebilir, daha çok kırığa neden olabilir. Yaralanmış kişiyi olduğu yerden kımıldatmayın ve tıbbi yardımın gelmesini bekleyin. Ama kişi bulunduğu yerde tehlike altındaysa en az 3 kişi, yaralıyı kımıldatmadan yukarıya doğru kaldırıp aynı pozisyonda tehlikede olmayacağı bir yere taşımalısınız.

Tıbbi yardım çağırmadan ilk yardımı başlatmayın.

Çünkü: Her ne kadar yaralı acil olarak ilk yardım ihtiyacı içindeyse ve sizin de içgüdünüz hemen yardıma başlamanız gerektiğini söylese de tıbbi ve profesyonel yardımın en çabuk şekilde ulaşması için önce 112'yi arayın ve yardım çağırın. eğer etrafınızda insanlar varsa önce birinden 112'yi aramasını istemek daha da yardımcı olacaktır.

Eğer kaza geçiren sizseniz tıbbi yardımı kesinlikle reddetmeyin.

Çünkü: Vücut acil durumda adrenalin ve acıyı azaltan hormonlar salgılamaya başlar ve acınızı olduğu kadar hissetmeyebilirsiniz. Yardıma gelen tıbbi ekibi dinleyin ve sizi hastaneye götürmek isterlerse reddetmeyin.

Derin bir yaradan kesici cismi çıkartmaya çalışmayın.

Çünkü: Cismi çıkartmaya çalışırken organlarınıza zarar verebilirsiniz ya da kontrol edemeyeceğiniz ciddi bir kanamayı başlatabilirsiniz. Dikkatli bir şekilde yaranın etrafını sarın ve en yakın tıbbi yardım kuruluşuna gidin.

Haber: Billur Kocabaşoğlu  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X